Analizy

Inwestujący w produkty strukturyzowane nadal ostrożni wobec złota

źródło: Ole Hansen, Saxo Bank

  • Opublikowano: 13 stycznia 2015, 20:36

  • 0
  • Powiększ tekst
  • Inwestujący w produkty strukturyzowane - ETP (exchange traded products) pozostają nieufni wobec metali szlachetnych
  • Rajd na początku 2015 r. spowodował wzrost ceny złota z powrotem w okolice 200-dniowej średniej ruchomej
  • Poziom oporu złota w okolicach ostatniego podwójnego wierzchołka – 1 238 USD za uncję

W poniedziałek w Azji złoto osiągnęło miesięczne maksimum; w przeliczeniu na euro odnotowało najwyższy poziom od września 2013 r.

Obawy związane z zaplanowanymi na 25 stycznia wyborami w Grecji, w połączeniu ze spadkiem rentowności kluczowych obligacji, zapewniły wsparcie pomimo wpływu umacniania się dolara. Naturalnie, wzrost kursu dolara związany jest z różnymi działaniami ze strony banków centralnych: w Europie przewiduje się luzowanie ilościowe, natomiast w Stanach Zjednoczonych – podwyżkę funduszy Fed.

Mimo iż fundusze hedgingowe od początku grudnia aktywnie kupowały złoto i srebro, inwestujący w produkty notowane na giełdzie zachowali znacznie większą ostrożność. W ubiegłym tygodniu, kiedy obydwa metale zyskały odpowiednio 2,8% i 4,8%, wolumen złota pozostającego z posiadaniu inwestorów nieco zmalał (spadek o 1,7 ton), natomiast srebra – wzrósł o porównywalną ilość.

tytuł

Produkty notowane na giełdzie oparte na fizycznym złocie (główny z nich to SPDR Gold Shares, z 44% udziału w rynku) przez osiem kwartałów pod rząd odnotowywały redukcje, a obecny wolumen tych produktow w posiadaniu inwestorów (1 600 ton) jest najniższy od kwietnia 2009 r., kiedy cena złota oscylowała w rejonach 900 USD za uncję.

tytuł

Do września ubiegłego roku, kiedy rajd dolara przyspieszył (odbierający tym samym wsparcie metalom szlachetnym), złoto znajdowało się w okolicach 200-dniowej średniej ruchomej przez większą część półrocza.

Noworoczny rajd spowodował powrót cen złota w okolice tego technicznego poziomu; obecnie jest to 1 255 USD za uncję. Poziom ten pokrywa się również z maksimum z października, a przed tym obszarem znajduje się również ostatni podwójny wierzchołek na poziomie 1 238 USD za uncję, który jest poziomem oporu.

Mimo iż w ostatnich tygodniach negatywne nastawienie do metali szlachetnych uległo pewnej poprawie, powyższe poziomy stanowić będą istotny opór. Na tym etapie test i potencjalne przełamanie wymagałyby wsparcia ze strony słabszego dolara.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze