Analizy

http://athomewithpurvail.blogspot.com/2011/09/folklore-gave-each-moon-name-according.html
http://athomewithpurvail.blogspot.com/2011/09/folklore-gave-each-moon-name-according.html

Dziś Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku…

źródło: Fundacja Kronenberga

  • Opublikowano: 19 stycznia 2015, 09:59

  • Powiększ tekst

Trzeci poniedziałek stycznia określany jest jako najbardziej depresyjny dzień w roku. Termin ten wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall, który posłużył się wzorem matematycznym, uwzględniającym czynniki meteorologiczne, psychologiczne, a także ekonomiczne.

Koniec stycznia to moment, w którym większość z nas orientuje się, że nasze finansowe postanowienia noworoczne to już przeszłość. Podjąwszy śmiałe decyzje o zapanowaniu nad domowym budżetem, spłaceniu długów, oszczędzaniu, szybko się poddajemy. Eksperci Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy podpowiadają, co zrobić, aby w tym Nowym Roku zmienić swoje podejście do finansów.

Jak pokazuje badanie „Postawy Polaków wobec oszczędzania” 82 proc. z nas kontroluje swoje wydatki. Jak to robimy? Ponad połowa (51 proc.) uważnie przygląda się większym wydatkom, takim jak czynsz, zakup odzieży, wakacje czy sprzęt RTV/AGD. Jednak to w niewielkich kwotach, które wydajemy na co dzień, tkwi największy potencjał do oszczędzania.

- Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów finansowych jest racjonalne zarządzanie domowym budżetem. Pozwala to znaleźć dodatkowe pieniądze, których brakuje pod koniec miesiąca ponad połowie Polaków. Nasze badania wskazują, że „od pierwszego do pierwszego” żyje 56 proc. z nas, jednak często nie wynika to z niewielkich zarobków, a raczej z faktu złego zarządzania posiadanymi środkami - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Co robić, aby poprawić stan swoich finansów? Okazuje się, że wystarczy kilka prostych kroków, które można rozpocząć w dowolnym momencie:

1. Określ cel, odpowiedz na pytanie, dlaczego chcesz lepiej zarządzać domowym budżetem. Powodów może być wiele: remont, wakacje, spłata długów.

2. Idąc do sklepu zawsze rób listę zakupów – sprawdź, czego brakuje w domu, zastanów się nad tym, co będziesz w najbliższym czasie jeść. Już w czasie robienia sprawunków trzymaj się listy i nie zwracaj uwagi na promocyjne oferty. Ustal limit dziennych wydatków i staraj się go nie przekraczać.

3. Zbieraj paragony, zrób tabelę i zapisuj w niej swoje wydatki – to pozwoli pod koniec miesiąca sprawdzić, które z zakupów okazały się niepotrzebne, a które mogły mniej kosztować, gdyby były zaplanowane.

4. Każdą zaoszczędzoną kwotę odkładaj dobierając najbardziej odpowiadającą Ci metodę oszczędzania (na początek lokata terminowa, konto oszczędnościowe).

5. Nie poddawaj się – oszczędzanie, na szczęście, możesz zacząć każdego dnia.

*„Postawy Polaków wobec oszczędzania” to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, PBS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych