Rynek ubezpieczeniowy 2016 - korzystne prognozy dla kupujących
Coroczny Raport Rynku Ubezpieczeniowego Marsh - Europe, Middle East and Africa (EMEA) Insurance Market Report 2016 prognozuje najbardziej opłacalne na rynku ubezpieczeniowym warunki dla ubezpieczonych w regionie EMEA (Europa, Środkowy - Wschód oraz Afryka) w 2016 roku. Bezpieczeństwo w sieci, ryzyka polityczne i terroryzm są głównymi zagrożeniami.
Według raportu Marsh, rynek ubezpieczeniowy w regionie EMEA wydaje się być bogatym w oferty ze względu na nieustannie rosnącą konkurencję wśród ubezpieczycieli, szczególnie tych z atrakcyjnym portfolio, dobrą historią szkodową oraz ofertą składki ubezpieczeniowej - przed obniżeniem jej wysokości przy przedłużaniu ważności polisy. Rozwój przemysłu, w tym obserwowane ostatnie komunikaty dotyczące zysków, zmian członków zarządu czy ponowna ocena ryzyka są również warte uwagi. Istotnym jest, iż zmiany ekonomiczne, polityczne, technologiczne i środowiskowe mogą mieć znaczny wpływ na kondycję poszczególnych branż przemysłowych w nadchodzącym roku.
Jak podaje raport, w 2015 roku wysokość składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz spółek kapitałowych (D&O) była stała (lub zmniejszona) w większości krajów regionu EMEA: średnia redukcja wysokości składki, nieprzekraczająca 10%, została zaobserwowana w 12 krajach, podczas gdy w Szwajcarii wyniosła aż 20%. Jedynie w Norwegii i Słowenii doszło do jej wzrostu.
W wielu krajach regionu EMEA, 2015 rok przyniósł dość powszechny wzrost składek ubezpieczeń komunikacyjnych: w 11 krajach wysokość składki zwiększyła się o średnio 10%, w Turcji – pomiędzy 10 - 20%, natomiast w Rumunii zwyżka składki wahała się między 20 - 30%. Powyższe zmiany wynikają z wysokiego wskaźnika szkodowości Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu posiadania pojazdu samochodowego (floty pojazdów) oraz dodatkowych regulacji prawnych, które napędzają koszt oceny ryzyka w tej branży.
Bezpieczeństwo w sieci, terroryzm oraz agresja polityczna, według informacji zawartych w raporcie Marsh, mają być dominującymi zagrożeniami 2016 roku. Zarówno dramatyczny wzrost licznych zapytań dotyczących roli ubezpieczenia w zarządzaniu ryzykiem cybernetycznym, jak i ilość ataków terrorystycznych, które miały miejsce w 2015 roku, powodują ogromne zainteresowanie rodzajami ochrony przed tego typu zagrożeniami.
Raport Rynku Ubezpieczeniowego EMEA 2016 określa polski rynek ubezpieczeniowy jak „zniżkowy”, co jest wynikiem m.in. ofertowaniem wyższych limitów ubezpieczenia czy redukcją składek ubezpieczeniowych. Obserwowany spadek wysokości składek ubezpieczeniowych wahał się w 2015 roku między 10 – 20%.
Zainteresowanie ochroną ryzyk politycznych i cybernetycznych w Polsce rośnie, choć nadal ubezpieczenia tego typu nie należą do najpopularniejszych, w przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych (D&O), które po ostatnich wyborach parlamentarnych zyskało wielu zwolenników.
W raporcie znajdują się także informacje dotyczące m.in.:
Rosnącej świadomości wśród organizacji z regionu EMEA o ich podatności na cyber ataki. Planowane na 2018 rok wprowadzenie przez Unię Europejską Dyrektywy o Ochronie Danych ma być kolejnym krokiem zachęcającym firmy do korzystania z ubezpieczeń typu cyber.
Zwiększającej się częstotliwości występowania szkód oraz rosnącemu poziomowi narażenia firm na szkody, co wydaje się być sprzecznym z ilością ofert ubezpieczeń kredytowych i politycznych na rynku, która znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat. Eksperci Marsh spodziewają się kontynuacji spadkowej tendencji wysokości składek w 2016 roku, jednakże w wolniejszym tempie niż w ubiegłym roku.
Słabego popytu wśród konsumentów, dużej ilości kredytów i ich niekorzystnej stopy procentowej, co może doprowadzić do wzrostu niewypłacalności na stopie globalnej do 3 – 4% w 2016 roku. Składki ubezpieczenia kredytu kupieckiego w regionie, jak podaje raport, stabilizują się, a konkurencja wśród ubezpieczycieli jest silna choć wyselekcjonowana. Istotnym jest również fakt, iż jeśli częstotliwość występowania szkód będzie nadal rosła, ceny wysokości składek może wzrosnąć.