Coface sygnalizuje gwałtowny wzrost ryzyka korporacyjnego na świecie i obniża prognozę wzrostu
Prognoza światowego wzrostu gospodarczego na 2016 r. obniżona o 0,2 pkt do poziomu 2,5 proc. Średni poziom globalnego ryzyka odpowiada poziomowi B, „znaczące ryzyko”. Coraz więcej rynków wschodzących ujętych w grupach „ekstremalnego” i „bardzo wysokiego” ryzyka. Trzy wiodące gospodarki światowe stają się kruche - notuje w najnowszym raporcie Grupa Coface, światowy lider w ubezpieczeniach należności
Światowa gospodarka stoi w obliczu „japońskiej” pułapki wzrostu
Od czasu międzynarodowego scenariusza wzrostu ogłoszonego przez Coface w marcu, perspektywy pogorszyły się nieznacznie, a wzrost wydaje się pozostawać poniżej 3 proc. w 2016 r. – jest to 6. rok z rzędu. Firmy doświadczają negatywnych skutków środowiska „w stylu japońskim”: braku rynku zbytu i słabej inflacji zmniejszającej możliwości zwiększania cen. Wyraźny wzrost ryzyka korporacyjnego na całym świecie został potwierdzony w ostatnich ocenach ryzyka krajów przeprowadzonych przez Coface. Średnia ocena dla wszystkich 160 krajów osiągnęła szczytowy poziom, który nie był obserwowany od początku wieku i który odpowiada poziomowi B: „znaczące ryzyko”.
Fala uderzeniowa spowodowana przez osłabienie gospodarek USA i Chin
Trzy największe gospodarki świata zostały dotknięte podwyższonym ryzykiem kredytowym: po obniżeniu oceny Japonii do A2 w marcu przyszła kolej na Stany Zjednoczone i Chiny, w których przypadku oceny zostały obniżone odpowiednio do A2 i B.
a. W Stanach Zjednoczonych firmy borykają się z cyklicznymi problemami: punkt odrobienia strat po kryzysie został osiągnięty, co po raz pierwszy od 2010 r. doprowadziło do wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw. Firmy stoją w obliczu spadającej rentowności i obniżonych poziomów inwestycji, co powoduje stały wzrost bezrobocia.
b. W Chinach, pomimo stabilnego wzrostu, środki stymulacyjne okazują się mieć ograniczony wpływ z powodu nadmiaru mocy produkcyjnych oraz nadmiernego poziomu długu korporacyjnego. c.
Nic dziwnego, że ta fala uderzeniowa dosięga z jednej strony Kanady, której obniżono ocenę do A3, a z drugiej strony - kilku krajów azjatyckich. Z tego powodu oceny Korei Południowej, Hongkongu, Singapuru i Tajwanu zostały obniżone do A3, a Malezji do A4. Kraje te cierpią z powodu silnego narażenia na chińskie spowolnienie strukturalne eksportu, turystyki i inwestycji. Ponadto zmienność na rynkach surowców, w tym ropy naftowej, negatywnie wpływa na działalność korporacyjną.
Inwestycje w Europie rosną, jednak ryzyko polityczne zwiększa się
Niepewność polityczna w Europie obciąża poziom ufności przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. W nawiązaniu do głosowania Brexit Coface zrewidował swoje prognozy wzrostu dla brytyjskiego PKB o 0,6 punktu, do poziomu 1,2 proc. w 2016 r. Segmenty eksportu korzystające z niskich kursów funta szterlinga nie są w najgorszej sytuacji. W ujęciu długoterminowym umowa o wolnym handlu w stylu norweskim wydaje się mało prawdopodobna po rezygnacji Davida Camerona, a jeżeli zastosowane zostaną zasady WTO, koszt gospodarczy w przypadku Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej może być wysoki. Brytyjskie sektory eksportowe, związane z UE łańcuchami dostaw, mogą być dotknięte przez cła. W ramach UE kraje o ograniczonym rynku krajowym i priorytetowych stosunkach handlowych z Wielką Brytanią stają w obliczu najwyższego poziomu narażenia; są to: Irlandia, a także w mniejszym stopniu Holandia, Belgia, Dania i Szwecja.
Obecnie nie jest spodziewany żaden wpływ na zdrowy dynamiczny wzrost w strefie euro (prognoza na poziomie 1,7 proc. w 2016 roku), zasilany zarówno konsumpcją gospodarstw domowych, jak i inwestycjami prywatnymi. Rozluźnione budżety, spadki ceny ropy naftowej i niskie stopy EBC miały pozytywny wpływ na marże przedsiębiorstw. Małe firmy po raz pierwszy korzystają z szerszej gamy usług kredytowych.
Ocena Francji została zwiększona do A2 w odpowiedzi na kilka zachęcających sygnałów: najwyższy poziom inwestycji w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich 4 lat, rozkwit w sektorze budowlanym (co stanowi 5 proc. PKB) oraz stały spadek liczby niewypłacalności oszacowany na -3,2 proc. w 2016 r.
Ocena Włoch została zwiększona do A3 z powodu spadku liczby upadłości i poziomu bezrobocia oraz oczekiwanego wzrostu inwestycji.
Europa Środkowa znajduje się w obszarze pozytywnego wyniku Europy Zachodniej, a oceny zostały zwiększone dla czterech krajów: Litwy (A3), Słowenii (A3), Łotwy (A4) i Rumunii (A4), w wyniku silnego wzrostu i zmniejszenia uzależnienia eksportowego od Rosji.
Ciąg dalszy znacznego wpływu spadku cen ropy
Skutki spadku cen ropy naftowej w dalszym ciągu są odczuwalne w krajach eksportujących ropę naftową. Arabia Saudyjska (nowa ocena B), Kuwejt (A3), Katar (A3) i Algieria (C) odnotowały wzrost deficytu publicznego i spowolnienie w branżach innych niż naftowa. Odnosi się to również do Angoli i Zambii (D), w następstwie osłabienia waluty lokalnej na skutek spowolnienia w Chinach oraz załamania cen surowców, i Mozambiku (D), w obliczu bardzo prawdopodobnego niewywiązywania się z obowiązku płatności.
W związku z tym Coface uważa również, że należy wprowadzić 8. klasę oceny, E, dla „ekstremalnego ryzyka”, aby zapewnić możliwość bardziej szczegółowej analizy ryzyka kraju: niektóre kraje z oceną D będą odtąd przydzielone do nowej kategorii E, oznaczającej ekstremalnie wysokie ryzyko kredytowe. Dotyczy to następujących krajów: Afganistan, Armenia, Republika Środkowoafrykańska, Kuba, Erytrea, Iran, Irak, Libia, Sudan, Syria, Timor Wschodni, Wenezuela, Jemen, Zimbabwe.
#
OCENY RYZYKA KRAJÓW prowadzone przez Coface określają średni poziom zaległości płatniczych przedsiębiorstw w danym kraju w ramach realizowanych przez nie krótkoterminowych transakcji handlowych. Ocena nie dotyczy długu publicznego. Aby określić ryzyko danego kraju, Coface analizuje łącznie perspektywy gospodarcze, polityczne i finansowe kraju, doświadczenia Coface nt. zachowań płatniczych firm oraz klimat dla biznesu. Istnieje osiem poziomów ocen: A1, A2, A3, A4, B, C, D, E.
OCENY:
A1 stabilna sytuacja ekonomiczna i polityczna w kraju, niewielkie ryzyko niewypłacalności
A2 pogorszona sytuacja ekonomiczna i polityczna w kraju, niewielkie ryzyko niewypłacalności
A3 pogorszona sytuacja ekonomiczna wpływająca na pogorszenie zachowań płatniczych firm możliwe znaczne opóźnienia w płatnościach), niewielkie ryzyko niewypłacalności
A4 wyższe ryzyko niewypłacalności, ale wciąż na poziomie akceptowalnym
B niestabilna sytuacja kraju, złe zachowania płatnicze, wyższe ryzyko niewypłacalności
C zła sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju, wysokie ryzyko niewypłacalności
D bardzo zła sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju oraz bardzo wysokie ryzyko wystąpienia niewypłacalności
E ekstremalnie wysokie ryzyko kredytowe