Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

GPW utrzymuje relatywną siłę

źródło: ING Securities

  • Opublikowano · 3 października 2013, 09:45

    Aktualizacja · 3 października 2013, 10:03

  • 0
  • Tagi: akcje biznes giełda gospodarka handel rynki
  • Powiększ tekst

Niski poziom porannych futures na amerykańskie indeksy oraz zniżkujące barometry giełd Europy Zachodniej, nie wywarły większego wrażenia na GPW. Gracze w Warszawie w dniu wczorajszym skupili swoją uwagę przede wszystkim na wyszukiwaniu ciekawych tematów inwestycyjnych z sektora małych i średnich spółek. Wprawdzie wśród dawnych liderów aprecjacji widać pierwsze oznaki zmęczenia, to jednak wciąż pojawiają się nowi liderzy, dzięki, którym zarówno indeks mWIG40, jak i sWIG80 notuje nowe długoterminowe maksima cenowe.

Pozytywny przede wszystkim początek i koniec sesji

Warszawski parkiet wykazał relatywną siłę względem otoczenia zewnętrznego przede wszystkim w pierwszych minutach środowej sesji. Indeks otworzył się przy niewielkiej zmianie procentowej i dopiero kolejne godziny notowań zasygnalizowały stosunkowo niewielką presję strony podażowej. Obroty podczas korekcyjnego cofnięcia nie były jednak znaczące. W drugiej połowie środowych notowań, kiedy nastroje zewnętrzne ustabilizowały się, GPW ruszyła w górę. Tym razem aktywność graczy była nieco większa. Ostatecznie na zakończenie dnia jedynie indeks WIG20 nie był w stanie zaświecić się na zielono, czego głównym powodem były tracące na wartości czwarty dzień z rzędu akcje KGHM. Słabo zaprezentował się również sektor paliwowy, po informacji o spadku poziomu marży rafineryjnej we wrześniu br.

Stopy bez zmian, ale prezes Belka nie daje gwarancji

Praktycznie bez echa przeszła wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca poziomu stóp procentowych. Rada jednogłośnie i zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie. Zatem w dalszym ciągu stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5%. Jedynym ciekawym wątkiem na konferencji, była deklaracja, a w zasadzie jej brak, w odniesieniu do stabilizacji stóp procentowych poza 2013 r. Tym samym członkowie RPP pozostawili sobie wolną rękę w odniesieniu do przyszłorocznych decyzji.

Inwestorzy w dalszym ciągu wierzą w powrót S&P500 powyżej 1.700 pkt.

Całkiem nieźle wypadła wczorajsza sesja na Wall Street. Mimo początkowo sygnalizowanego pesymizmu przez kontrakty terminowe, przebieg notowań był niekorzystny dla posiadaczy akcji jedynie w początkowej fazie notowań. Później popyt odrodził się z szansą na dalsze próby odrobienia strat poniesionych w drugiej połowie września. Rynek dyskontował informacje, iż prezydent Obama spotka się w Białym Domu z przywódcami Kongresu, co rodzi szanse na wypracowanie sposobu wyjścia z impasu budżetowego. Z danych makro publikowane były informacje dotyczące rynku pracy. W sytuacji, kiedy niepewne jest pojawienie się piątkowego, comiesięcznego raportu z uwagi na government shoutdown, większego znaczenia nabrały cząstkowe publikacje. Jedną z nich jest raport ADP, który za wrzesień wykazał mniejszy od oczekiwań wzrost nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym (166 tys., wobec prognozy na poziomie 180 tys.). Niepewna sytuacja na rynku pracy, może stanowić argument za utrzymaniem programu QE3 na dotychczasowym poziomie.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------

TYLKO U NAS, w naszym internetowym sklepie wSklepiku.pl, możesz kupić bardzo atrakcyjne gadżety z logotypem wPolityce.pl!

Kubek wPolityce.pl kubek wPolityce.pl

KUBEK WĘGIERSKI kubek węgierski

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

 

Komentarze