Długa historia... ubrań!
Narzędzia służące do obróbki skór na ubrania, datowane na 120 - 90 tys. lat, odkryto w Maroku – piszą naukowcy na łamach „iScience”.
Wynalezienie ubrań przez człowieka było ogromnym przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Świadczyło o zaawansowanych zdolnościach poznawczych człowieka i otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki do chłodniejszych obszarów naszej planety.
Początki wytwarzania i noszenia ubrań giną jednak w mroku dziejów. Takie materiały jak skóry dużo szybciej ulegają rozpadowi niż inne obiekty z czasów prehistorycznych, na przykład narzędzia. Z tego powodu naukowcy ciągle niewiele wiedzą na ten temat.
W Jaskini Przemytników w Maroku odkryto kościane narzędzia datowane na 120 tys. - 90 tys. lat. W pobliżu znaleziono również kości drapieżników. Zdaniem naukowców w tym miejscu prehistoryczni ludzie, przedstawiciele Homo sapiens, skórowali zwierzęta, a następnie dokonywali obróbki skór.
W jaskini naukowcy naliczyli ok. 12 tys. fragmentów kostnych, w tym ponad 60 kości, którym ówcześni mieszkańcy, nadali postać narzędzi. Analiza nacięć na pozostałych kościach wskazuje, że nie obrabiano ich dla mięsa, ale raczej dla skór – opisuje Emily Hallett z Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie (Niemcy).
Odkryte narzędzia Hallet porównała z narzędziami do obróbki skór, pochodzącymi z innych stanowisk archeologicznych. Jej zdaniem stopień wyspecjalizowania narzędzi świadczy o tym, że są one częścią zaawansowanej kultury materialnej, która pozostaje na razie nieodkryta.
PAP/ as/