Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

W styczniu polski PMI na poziomie 55,4 punktu. To największa poprawa warunków w polskim sektorze przemysłowym od 3 lat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 lutego 2014, 08:41

  • Powiększ tekst

Po grudniowym spadku wskaźnika PMI, w styczniu ożywienie polskiego sektora przemysłowego odzyskało tempo. W pierwszym miesiącu nowego roku wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do poziomu 55,4, sygnalizując największą poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym od stycznia 2011 roku.

Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień, poziom zatrudnienia i aktywność zakupowa wzrosły w szybszym tempie. Na szczególną uwagę zasługuje tempo wzrostu poziomu zatrudnienia, które było największe w historii badań, rozpoczętych w czerwcu 1998 roku. Z kolei presja inflacyjna pozostała niewielka. W styczniu wskaźnik PMI osiągnął wartość powyżej neutralnego progu 50,0 siódmy miesiąc z rzędu.

Komentarz Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej:

Styczniowy indeks PMI, najwyższy od trzech lat, stanowi silne otwarcie dla tego roku. Co ważne ostatnia poprawa ma dość szeroką bazę. W styczniu wzrosły indeksy produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Nowe zamówienia były wspierane rosnącymi zamówieniami w eksporcie. Producenci zwiększyli zakupy półproduktów, ale przy rosnącej produkcji zapasy nakładów i tak spadły, podobnie jak i zapasy wyrobów gotowych. Rekordowe przyspieszenie wzrostu zatrudnienia jest kolejnym pozytywnym wyznacznikiem trwałości obecnego ożywienia. Wyższy niż oczekiwano wskaźnik PMI wpisuje się w ostatnie pozytywne komentarze członków RPP o poprawiających się perspektywach wzrostu PKB w 2014. Rosnąca aktywność gospodarcza nie wywiera jednak tymczasem presji na wzrost cen. Ceny nakładów produkcji nieznacznie wzrosły w styczniu, ale ceny wyrobów gotowych spadły czternasty miesiąc z rzędu.

Opr. Jas

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.