Strabag kończy działalności w Rosji
Strabag SE został dzisiaj powiadomiony przez swojego głównego akcjonariusza, fundację Haselsteiner Familien Privatstiftung, o rozwiązaniu przez nią umowy syndykatu wiążącej ją z grupami UNIQA Raiffeisen oraz z Rasperia Trading Ltd - poinformowało we wtorek biuro prasowe firmy
We wtorek 15 marca biuro prasowe Strabag SE rozesłało informację, w której powiadomiono o zakończeniu działalności w Rosji. W oświadczeniu poinformowano, że „Zarząd koncernu z zadowoleniem przyjmuje podjętą przez głównego akcjonariusza - Haselsteiner Familien-Privatstiftung, decyzję o stworzeniu przejrzystości dzięki rozwiązaniu umowy syndykatu”.
HFP powiadomiła zarząd firmy, że podjęła decyzję o „rozwiązaniu przez nią umowy syndykatu wiążącej ją z grupami UNIQA Raiffeisen oraz z Rasperia Trading Ltd., po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów”.
„Umowa syndykatu obowiązywała od 2007 r. i oprócz nominacji członków Rady Nadzorczej, obejmowała także koordynację wyników głosowań podczas Walnego Zgromadzenia” - wyjaśniono w oświadczeniu.
Firma poinformowała, że „jako zarząd jesteśmy gotowi podjąć wszelkie prawnie dopuszczalne kroki, służące ochronie przedsiębiorstwa przed poniesieniem jakiejkolwiek szkody. W aspekcie nałożonych aktualnie przez Wielką Brytanię i Kanadę sankcji odnosi się to w szczególności do wypłaty dywidendy”.
Wyjaśniono, że decyzja o zaprzestaniu działalności w Rosji miało związek nie tylko z sankcjami: „co do aktywności firmy STRABAG na terenie Rosji, która przy 0,3 proc. udziale w produkcji koncernu ma obecnie podrzędne znaczenie, zarząd podjął decyzję o zakończeniu tam działalności”.
Dodano ponadto, że „zgodnie z kodeksem wartości firmy” Strabag SE „podjęła i sfinansowała szeroko zakrojone działania pomocowe, głównie na terenie najbardziej dotkniętych tym kryzysem krajów koncernu: w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Republice Mołdawii”. Inicjatywy te będą kontynuowane.
Wcześniej 1 marca spółka informowała że „Większość akcji Strabag SE znajduje się w posiadaniu głównych austriackich akcjonariuszy: rodziny Haselsteiner oraz firm Uniqa/Raiffeisen. Udziałowiec rosyjski, firma MKAO Rasperia Trading Limited posiada 27,8 proc. Natomiast Oleg Deripaska posiada mniej niż 50 proc. udziałów w Rasperii. Zgodnie z austriackim prawem spółek akcyjnych, to Zarząd samodzielnie prowadzi działalność operacyjną, a nie udziałowcy czy członkowie Rady Nadzorczej”.
Z kolei 3 marca, „w odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni medialnej treści dotyczące struktury własnościowej” spółka doprecyzowała, że „72,2 proc. udziałów jest własnością kapitału austriackiego: rodziny Haselsteiner oraz Grupy Uniqua/ Raiffeisen. Pozostałe 27,8 proc. akcji od roku 2007 jest w posiadaniu spółki Rasperia”.
Strabag SE jest austriackim przedsiębiorstwem budowlanym z siedzibą w Spittal an der Drau w Austrii, z główną siedzibą w Wiedniu. Jest największym przedsiębiorstwem budowlanym w Austrii i jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Europie. Firma działa na swoich rynkach krajowych w Austrii i Niemczech oraz we wszystkich krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Oleg Deripaska, który posiada 50 proc. akcji w Rasperii, jest rosyjski oligarchą - w listopadzie 2021 roku jego majątek został oszacowany przez Forbesa na 4,1 mld. dolarów i był wówczas 775. najbogatszą osobą na świecie. Przed kryzysem finansowym z lat 2007-2008 był najbogatszą osobę w Rosji - w 2021 r. znajdował się na 34 miejscu w corocznym rankingu Forbesa. w miniony czwartek został objęty brytyjskimi sankcjami.
Wtorek jest 20. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Federację Rosyjską i wspierającą ją Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.
Czytaj też: Intel: zainwestuje olbrzymie pieniądze w Europie, w tym w Polsce
PAP/KG