Xior kupił prywatne akademiki m.in. w Polsce za 939 mln euro
Xior Student Housing zawarł umowę z Basecamp Group, funduszem European Student Housing Fund I i funduszem European Student Housing Fund II na zakup za 939 mln euro portfolio prywatnych akademików zarządzanych przez Basecamp, podała spółka. Składa się ono z 5 341 pokoi w 11 nowo wybudowanych nieruchomościach (8 działających i 3 w realizacji). Wszystkie obiekty znajdują się w Niemczech, Polsce, Danii i Szwecji
W efekcie Xior rozszerzy ofertę o 5 341 pokoi w 9 miastach uniwersyteckich, a całkowita wartość godziwa portfela wzrośnie do 3,7 mld euro (o 32 proc.), podano.
Od rozpoczęcia działalności przez Xior w 2007 roku nieustannie się rozwijamy i czynimy nasze usługi jeszcze bardziej profesjonalnymi. Szybko przekształciliśmy się z małej rodzinnej firmy w prawdziwie profesjonalnego gracza na rynku prywatnych akademików. Dzięki przełomowemu przejęciu Basecamp będziemy rozwijać się dalej. Rozszerzamy działalność nie tylko na trzy nowe kraje, ale także zyskujemy 11 najnowocześniejszych, zrównoważonych obiektów, które doskonale wpisują się w nasze obecne portfolio i wizję rozwoju w przyszłości, a także wzmocnią naszą pozycję lidera rynku w Europie kontynentalnej. Jestem przekonany, że doświadczenie naszych połączonych zespołów pomoże wznieść Xior na wyższy poziom - powiedział dyrektor generalny Xior Christian Teunissen, cytowany w komunikacie.
Zakup obiektów zostanie sfinansowany z ok. 252 mln euro kapitału własnego wniesionego przez aport, ok. 85 mln euro obecnego zadłużenia i ok. 301 mln euro nowego finansowania. Oferta prywatna funduszy ESHF I i ESHF II zostanie zorganizowana na warunkach rynkowych (ponieważ większość ich akcjonariuszy nie ma uprawnień do posiadania akcji spółki notowanej), po zamknięciu transakcji, co umożliwi ESHF I i ESHF II spieniężenie części posiadanego przez nich pakietu. Koszty ukończenia trzech inwestycji w realizacji wyniosą ok. 121 mln euro.
Polski rynek zakwaterowania studenckiego charakteryzuje się silnym potencjałem wzrostu i jest atrakcyjnym rynkiem, który jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Można go porównać do rynku mieszkań studenckich w Europie Zachodniej w latach 2013–2014. W warunkach rosnącej liczby studentów zagranicznych i zdecydowanie zbyt niskiej podaży, biorąc pod uwagę, że na zakwaterowanie może liczyć tylko co dziesiąty student, a obecne obiekty dla studentów są w większości przestarzałe i nie zaspokajają potrzeb obecnych studentów, istnieje wyraźne, niezaspokojone zapotrzebowanie na wysokiej jakości zakwaterowanie dla studentów - czytamy dalej.
Transakcja została podzielona na trzy fazy:
Fundusze ESHF I i ESHF II wniosą portfel aktywów (z wyjątkiem Lyngby Residential i Aachen BlueGate) do Xior w zamian za emisję nowych akcji Xior. Oferta prywatna funduszy ESHF I i ESHF II zostanie zorganizowana na warunkach rynkowych, po zamknięciu transakcji, co umożliwi ESHF I i ESHF II spieniężenie części posiadanego przez nich pakietu. Ponadto Xior nabędzie od Basecamp udziały w duńskich spółkach (w tym pośrednio Lyngby Residential) w drodze bezpośredniej sprzedaży udziałów za gotówkę. Zamknięcie pierwszego etapu przewidziane jest na 30 sierpnia 2022 r.
Akcjonariusze Basecamp wniosą Basecamp do Xior poprzez emisję nowych akcji Xior w ramach realizacji opcji kupna/sprzedaży przewidywanej w marcu 2023 r. Nowo wyemitowane akcje będą objęte 6-miesięcznym okresem zamkniętym dla akcjonariuszy Basecamp.
Fundusz ESHF II wniesie Aachen BlueGate do Xior w zamian za emisję nowych akcji Xior w ramach realizacji opcji kupna/sprzedaży, przewidywanej na wrzesień 2023 r.
Czytaj też: Lewandowski: moja współpraca z Bayernem dobiegła końca
isbnews.pl/mt