Zakończyły się gdyńskie obchody 40-lecia Solidarności Walczącej
Za nami gdyńska odsłona jubileuszu 40-lecia Solidarności Walczącej. Uroczyste obchody objęły m.in. debaty, prezentacje książek, złożenie kwiatów na miejscach pamięci, wręczenie „Medali 40-lecia SW” oraz odczytanie listu Premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników. Kolejna część wydarzenia odbędzie się w Warszawie w najbliższy weekend.
Jubileusz uczczono w dniach 23–24.06.2022r. w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia. Jego organizatorami są: Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oraz Fundacja Wizja Rozwoju. Współorganizatorem części Obchodów odbywających się w Gdyni i w Warszawie jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pierwszego dnia obchodów odbyły się debaty dotyczące historii pisma Solidarności Walczącej, działalności wydawniczej organizacji oraz wspieraniu przez nią opozycji w krajach bloku sowieckiego. Przybliżono także sylwetkę Wasyla Stusa – wybitnego ukraińskiego poety, który zmarł w rosyjskim obozie. W następnej kolejności wręczono medale 40-lecia Solidarności Walczącej.
Dzień zakończyła uroczysta gala, w trakcie której wojewoda pomorski Dariusz Drelich wręczył odznaczenia państwowe- Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Odczytano także list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier podkreślił w nim, że założona przez jego ojca, Kornela Morawieckiego, Solidarność Walcząca odwoływała się do polskiego umiłowania wolności, które przez 200 lat nie pozwalało zaprzestać walki o Polskę oraz, ze wyrastała z tego samego pnia co dziesięciomilionowy ruch oporu.
Drugi dzień gdyńskich obchodów rozpoczęła prezentacja książek:
• „Słownik Działaczy i Współpracowników SW” – praca zbiorowa pod redakcją Romana Zwiercana
• „Ludzie od Kornela” – Artur Adamski
• „Z dziejów Solidarności Walczącej i konspiracji niepodległościowej” – Artur Adamski
• „Kierunek” – Kornel Morawiecki
• „Solidarność Walcząca. O niepodległość bez kompromisu” – Andrzej Myc, Jędrzej Lipski, Artur Adamski, Jarosław Wróblewski
W następnej kolejności uczestnicy obchodów złożyli kwiaty na miejscach pamięci: pomniku Ofiar Grudnia 70 w Gdyni oraz pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Kolejna część jubileuszu odbędzie się w weekend, 25–26 czerwca, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Obchody współfinansowane są ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wsparcie finansowe zapewnia Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Roman Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego– w ramach Funduszu Patriotycznego oraz Totalizator Sportowy i Węglokoks S.A.. Partnerem medialnym jest Gazeta Bankowa, w Sieci Historii, Sieci, wgospodarce.pl