TYLKO U NAS
Trzy decyzje, które wpłynęły na GPW
Jakie decyzje gospodarcze najsilniej wpłynęły na rynek giełdowy? O to zapytano analityka rynku akcji dr. Rafała Janika.
Giełda jest źródłem pozyskania kapitału dla przedsiębiorstw i częstym miejscem odwiedzin inwestorów. Wpływ na to co dzieje się na giełdzie mają największe instytucje w Polsce. Ich decyzje wywołują serię spadków cen akcji, obligacji jak i mogą być szansą zarobku dla nowych graczy. Jakie decyzje gospodarcze w ostatnim czasie wpłynęły na rynek giełdowy?
1. Zmiany stóp procentowych przez Bank Centralny
Giełda zareagowała bardzo negatywnie na podwyżki stop procentowych. Decyzja spowodowała to złamanie rynku obligacji. Dla nowych graczy ten spadek moze okazać się zachętą do zakupu obligacji, wręcz bardzo dobrym czasem, ale starsi inwestorzy maja najgorszą sytuacje na rynku obligacji od lat 70. XX wieku. Podobnie na rynku akcyjnym, rosnące stopy procentowe zwiększyły koszt kapitału, mnożniki wycen znacznie spadły, np. zysk spółki liczy się razy 7 a nie 10.
2. Brak skoordynowanych działań banku i polityki fiskalnej
Działania fiskalne odkręcają to co robi Bank centralny. NBP próbuje hamować inflacje a rząd działa prokonsumencko poprzez wypłatę benefitów, np. dodatku węglowego. Z punktu widzenia obywatela ten ruch jest dobry, ale NBP ma silniejszy wpływ na gospodarkę niż pojedyncze benefity partii rządzącej. Bank podnosi stopy a rząd ten wpływ neutralizuje.
3. Czynniki globalne ale i regionalne tj. KPO
Załatwienie pieniędzy z Brukseli możne nam gospodarkę podciągnąć w górę. Pieniądze są potrzebne, aby również giełda poszybowała w górę. Nowe inwestycje przyśpieszą wzrost gospodarczy, zwiększą zatrudnienie i polepszą sytuacje na rynku giełdowym.
Joanna Buczyńska