Adam Niedzielski. Kiedy polepszy się system opieki zdrowotnej?
To jest ustawa, która zmienia filozofię systemu opieki zdrowotnej w Polsce – tak o ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta mówił w piątek w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak wzięli w piątek udział w konferencji „Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia” zorganizowanej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Po panelu „Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia – stan obecny w Polsce” zorganizowano konferencję prasową, na której podkreślono ważność ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Minister Niedzielski zaznaczył, że ustawa ma charakter rewolucyjny, bo zmieni przede wszystkim podejście i sposób rozliczania świadczeń medycznych.
Ustawa – uchwalona przez Sejm 9 marca i odrzucona przez Senat 30 marca – zakłada m.in. wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Autoryzację wydawać będzie prezes NFZ na pięć lat. Jej celem jest potwierdzenie spełnienia przez podmioty wykonujące działalność leczniczą pewnych warunków dotyczących miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.
Zgodnie z ustawą, podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli np. szpitale, będą miały obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych – w tym ich identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania oraz prowadzenia analizy przyczyn takich zdarzeń.
Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji dotyczących ochrony personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego, co w założeniu ma zachęcać personel do ujawniania możliwie jak największej liczby zdarzeń niepożądanych, bez obawy o ewentualne sankcje i działania represyjne z tym związane.
W ustawie jest także mowa o wdrożeniu dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta – w miejsce obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
Zdaniem rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest „jedną z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia” – przekonywał w piątek Chmielowiec.
Prezes NFZ Filip Nowak ocenił, że „ustawa jest zwieńczeniem marzeń naszego kraju o systemie ochrony zdrowia, który jest bezpieczny i komfortowy, i w którym nagradzamy najwyższą jakość udzielanych świadczeń”.
Ustawa, po odrzuceniu jej przez Senat, trafi ponownie do Sejmu na posiedzenie zaplanowane 12-14 kwietnia.
Czytaj też: Premier: Polski rząd jest blisko seniorów
Czytaj też: Waldemar Buda: likwidacja PCC przy zakupie mieszkania
pap, jb