To prawdziwa żyła złota. Polska na tym siedzi
Coraz częściej na ustach inwestorów pojawia się temat pierwiastków ziem rzadkich (REE). Są one niezwykle istotne szczególnie w temacie ich wykorzystania w nowych technologiach zarówno energetycznych jak i elektronicznych. Takich złóż nie ma zbyt wiele, są w nietypowych miejscach, a co ciekawsze… okazuje się że Polska może mieć ich wiele – podaje portal chip.pl
Pierwiastki ziem rzadkich (REE) są metalami, które stają się coraz bardziej pożądane na całym świecie. Obecnie najwięcej z nich wydobywa się w USA i Chinach. W związku z transformacją ekologiczną i cyfrową są również surowcami strategicznymi w Europie.
Kiedy wydawać by się mogło, że w usypanych wzgórzach kopalnianych resztkach już nic nie znajdziemy, okazuje się, że jest całkiem odwrotnie. W poszukiwaniu REE ruszyły w Polsce niejedne prace badawcze. Spośród 1300 hałd w Polsce, wytypowano dziesięć do przeprowadzenia pilotażowych badań. Podczas tych badań zostanie zweryfikowana zasobność surowców oraz określona metodyka dokumentowania takich zasobów.
Geolog Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN po analizie jednych hałd stwierdził, że na nich powstają nowe minerały o nietypowych składach chemicznych w różnych skalach czasowych. Można znaleźć w nich minerały wulkaniczne, ceramiczne a nawet meteorytowe.
Czytaj też: Buda: 80 proc. i 35 proc. bezzwrotnej dopłaty do mieszkań
Czytaj też: Tąpnięcie na rynku gazu!
Czytaj też: USA zatopiły okręt. To ważny sygnał dla Chin
wnp, chip, jb