Informacje

Świat czerpie wzory z polskich SKOK-ów

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 6 maja 2014, 16:28

    Aktualizacja: 6 maja 2014, 16:38

  • 2
  • Powiększ tekst

SKOK-i to instytucje, które cechuje dbałość o współdziałanie obszaru gospodarczego i społecznego. Dynamicznie się rozwijając, poszukują racjonalnych rozwiązań, za co doceniają je międzynarodowe organizacje.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe to instytucje finansowe, które znane są na całym świecie pod nazwą unii kredytowych. Silnie wrosły w krajobraz rynku finansowego w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii, gdzie cieszą się dużym zaufaniem społecznym i dodatkowo są wspierane przez rząd. Obecnie funkcjonują w 101 państwach, a należy do nich ponad 200 milionów członków. W Polsce spółdzielcze kasy czerpiąc z tradycji przedwojennych Kas Stefczyka i adaptując sprawdzone rozwiązania amerykańskie, w ciągu niespełna dwóch dekad urosły do rangi lidera wśród nowo powstających unii kredytowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto są cenionymi partnerami w ramach Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU), czego dowodem jest fakt, iż jej przewodniczącym jest Polak Grzegorz Bierecki.

Polskie rozwiązania są dobre

Unie kredytowe przeżywające ostatnio dynamiczny rozwój muszą zmierzyć się z rosnącymi wciąż kosztami regulacyjnymi i technologicznymi. Środkiem zaradczym okazało się łączenie kas. Światowa Rada Unii Kredytowych jako wzorcowy przykład integracji podaje porozumienie Kas Stefczyka utworzone w 2010 r. To rozwiązanie pozwoliło mniejszym instytucjom na obniżenie kosztów produktów finansowych, podwyższenie standardu obsługi, zwiększenie dostępności oferty, korzystanie ze wspólnych kampanii marketingowych, które zapewniają im większe dotarcie do odbiorców. Kasy Stefczyka powierzyły również usługi zarządzania spółce komandytowo-akcyjnej TZ SKOK, która realizuje m.in. kompleksowe usługi z zakresu polityki personalnej, wsparcia procesu kredytowego, zarządzania zasobami ludzkimi.

Duży potencjał spółdzielczości finansowej dobrze widoczny jest na przykładzie również innych podmiotów wchodzących w skład sektora SKOK. W 2012 roku Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK zostało zaliczone przez ICMIF do grona 500 największych ubezpieczycieli wzajemnych na świecie.

W sektorze SKOK dynamicznie rozwija się także bankowość elektroniczna i usługi branży IT świadczone przez Towarzystwo Finansowe SKOK S.A., które oferuje instytucjom finansowym pełen outsourcing procesów informatycznych i gotowe rozwiązania oparte o najnowsze technologie. Dysponuje zapleczem technologicznym oraz merytorycznym pozwalającym na świadczenie usług największym podmiotom branży finansowej - i to nie tylko na polskim rynku. Spółka już od kilku lat notuje dodatnie wyniki finansowe i regularnie je podnosi.

Rozwój i poszanowanie ideałów

Jakość i różnorodność usług finansowych oferowanych przez unie kredytowe jest zbliżona do systemu bankowego. Polskie spółdzielcze kasy podobnie jak banki podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), a od 29 listopada 2013 roku środki pieniężne w nich zgromadzone objęte są ustawowo gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Banki i spółdzielcze kasy różni jednak filozofia działania. SKOK-i czerpiąc z ideałów spółdzielczości, funkcjonują nie dla zysku, lecz dla dobra ludzi. Wspierają zatem akcje charytatywne, angażują się w liczne przedsięwzięcia z dziedziny sportu i kultury, a także otaczają swoją opieką skarby dziedzictwa narodowego.

tytuł

Artykuł sponsorowany

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze