Polskie SKOK-i są częścią światowej wspólnoty
SKOK-i łączą w Polsce społeczność, do której należy ponad 1,3 mln osób. Spółdzielcze kasy działają jednak nie tylko w Polsce. Ich odpowiedniki, unie kredytowe znane są na całym świecie i w wielu krajach stale zyskują popularność.
Polskie SKOK-i są częścią międzynarodowej społeczności połączonej w Światowej Radzie Unii Kredytowych (WOCCU), organizacji zrzeszającej unie z całego świata. Obecnie w 98 krajach działa ich ponad 82 tysiące, a z ich usług korzysta przeszło 400 mln osób.
Tym, co łączy unie kredytowe, są idee i wartości. Nie dla zysku, lecz dla dobra wspólnego – brzmi motto globalnego ruchu spółdzielczości finansowej.
Unie kredytowe to podmioty spółdzielcze, które zrzeszają osoby połączone wspólnymi wartościami, a nierzadko także miejscem zamieszkania czy zatrudnienia. Do największych unii należą te w krajach Azji i państwach anglosaskich.
W Stanach Zjednoczonych do unii kredytowych należało w 2023 roku 141 milionów ludzi. Jedną z największych grup społecznych w nich zrzeszonych stanowią członkowie armii amerykańskiej.
Ponad 180 instytucji i przeszło 500 miliardów dolarów to dowód ogromnego zaufania wojskowych do unii kredytowych.
Około 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonuje dziś w Polsce.
Nasz kraj gościł też w 2024 roku uczestników konferencji Defense Credit Union Council, czyli zebrania liderów spółdzielczych instytucji finansowych łączących żołnierzy i pracowników armii USA.
Na arenie międzynarodowej, WOCCU jest organizacją, która nie tylko zrzesza spółdzielczość finansową z całego świata, ale występuje w imieniu unii kredytowych przed organizacjami o charakterze narodowym i globalnym. Współpracuje także z rządami krajowymi w celu udoskonalania prawodawstwa i ustalania zasad działania unii. Wspiera unie w pracy na rzecz rozwoju tych instytucji, poszukiwania nowych rozwiązań oraz propagowania idei spółdzielczości.
U swego zarania, współczesne polskie SKOK-i również korzystały z wielu rozwiązań budujących siłę amerykańskich unii kredytowych. Dziś aktywnie promują ruch spółdzielczy w kraju, ale także zagranicą, pomagając rozwinąć spółdzielczość finansową na Litwie, Mołdawii czy na Ukrainie.
Dowiedz się więcej na stronie www.swiadomoscfinansowa.pl oraz w mediach społecznościowych: na profilu Krajowej SKOK i rzecznika prasowego SKOK
.