Niemiecki rząd złamał konstytucję. Tak orzekł sąd w Karlsruhe
Niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny spowodował poważną dziurę w planach budżetowych rządu federalnego, orzekając, że przekazanie miliardów euro długu związanego z pandemią do odrębnego funduszu klimatycznego jest nielegalne – informuje portal brusselsignal.eu.
Sędziowie zwrócili uwagę, że istnieją instytucjonalne hamulce narastania zadłużenia i rząd powinien był przestrzegać tych zasad.
Teraz Berlin stoi w obliczu dziury w budżecie sięgającej 60 miliardów euro i potencjalnego całkowitego zatrzymania tzw. energiewende, czyli trwającego w Niemczech przejścia na niskoemisyjne, przyjazne dla środowiska, niezawodne i niedrogie dostawy energii. Budżet Niemiec na rok 2024 i plany finansowe do roku 2027 zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.
Niemiecki rząd zgodził się na przeniesienie długu związanego z pandemią na fundusz klimatyczny w grudniu 2021 r. Stało się to możliwe dzięki drugiej ustawie budżetowej uzupełniającej na rok 2021, która z mocą wsteczną zmieniła ustawę budżetową na rok 2021. Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z konstytucją.
Co więcej, rząd zmienił podstawę księgowania, według której zadłużenie było odliczane od deficytu budżetowego w roku, w którym to dokonano. W rezultacie transfer 60 mld euro został zarejestrowany jako deficyt dopiero w 2021 r., a nie w latach 2023 i 2024, kiedy spodziewano się realizacji większości wydatków.
Ten trik sprawiał wrażenie, jakby Niemcy przestrzegały narzuconego „hamulca zadłużenia” obowiązującego w Niemczech. Główna partia opozycyjna w Niemczech, Chrześcijańscy Demokraci (CDU), wystąpiła do sądu, aby zakwestionować to kontrowersyjne posunięcie.
Minister gospodarki Robert Habeck ostrzegał wcześniej, że negatywna decyzja sądu w Karlsruhe zniweczy rządowe plany stabilizacji gospodarki.
Minister finansów Christian Lindner powiedział, że Karlsruhe „po raz pierwszy skomentował wykorzystanie funduszy specjalnych”, co zapewniło jasność, ale spowodowało także poważne problemy.
Friedrich Merz (CDU) powiedział, że wyrok położył kres „mentalności egoistycznej” administracji i wzmocnił hamulec zadłużenia.
Załamuje się kluczowy kamień węgielny budżetu i planowania finansowego rządu – powiedział dziennikarzom.
Jego partia, Chrześcijańsko-Demokratyczna CDU, nazwała tę decyzję „policzkiem” dla rządu.
Ekspert ds. budżetu CDU Mathias Middelberg mówił o katastrofie dla rządu.
Cała polityka budżetowa opiera się na naruszeniach konstytucji – stwierdził Mathias Middelberg. Po raz pierwszy Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał budżet federalny za niezgodny z konstytucją, a także nieważny. -To się nigdy wcześniej nie zdarzyło w historii tej republiki – powiedział Middelberg.
Nie jest jasne, jaka przyszłość czeka rząd. Minister finansów Christian Lindner postrzegany jest jako główna osoba odpowiedzialna za niekonstytucyjne posunięcia budżetowe.
Działacze klimatyczni w Niemczech żądają nowych podatków i pożyczek, aby kontynuować transformację energetyczną.
Greenpeace Germany stwierdziło, że kanclerz Scholz powinien zapewnić pomoc finansową obywatelom na ich drodze do neutralności klimatycznej.
Pożyczki, nowe podatki i zniesienie dotacji szkodliwych dla klimatu nie powinny być tematem tabu – stwierdzili w oświadczeniu.
Brusselssignal.eu/RO