Informacje

fot. Joanna Świerkula
fot. Joanna Świerkula

Polskie media na wschodzie - znakomita jakość, duże problemy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 czerwca 2014, 10:30

  • Powiększ tekst

Prawie 5,5 miliona złotych przeznaczono na Polskie media na Wschodzie. Na Polonię w pozostałych częściach świata 1 milion – mówił Jacek Junoszy-Kisielewski dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą podczas piątkowego spotkania przedstawicieli mediów polskich z naszej wschodniej granicy.

W ubiegły piątek 30 maja odbyła się konferencja w senacie pt. Polskie Media na Wschodzie podczas której została powołana Federacja Polskich Mediów na Wschodzie. Konferencję otworzył Wicemarszałek Senatu RP S. Karczewski. Głos zabierali także m. in: A. Person – Przewodniczący Senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, A. Lipiński – Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, przedstawiciele polskich mediów na Wschodzie oraz organizacji pozarządowych.

Jacek Junoszy-Kisielewski mówiąc w imieniu MSZ, które od 2012 r. przejęło opiekę finansową nad mediami polskimi za granicą, wspomniał o potrzebie profesjonalizacji mediów, zwiększenia ich zasięgu i aktualności oraz o unikania treści jątrzących, czy podsycających antagonizmy. Dziennikarze zostali powiadomieni, że od tego roku aż do 2016 media polskie będą mogły być dofinansowane przez jedną organizację pozarządową, która w drodze konkursu wygra taki przywilej. „Oddanie całego zadana jednemu stowarzyszeniu służy właśnie racjonalizacji”- tłumaczył prelegent. Podczas swojego przemówienia dziękował dziennikarzom ze Wschodu, za ich determinację i więź z „Macierzą”.

Następnie głos zabrali sami pracownicy redakcji wschodnich. Dzielili się swoimi wątpliwościami co do sposobu przyznawania dofinansowań, ich podziału, a także konkurencji mediów rosyjskich, a nawet legalności ich wydawania. Po licznych przemówieniach zaczęto omawiać zaproponowany statut federacji, który po uściśleniu niektórych pojęć i zapisów, został przyjętych większością głosów. Na koniec zebrani wybrali spośród siebie prezes nowo powstałej federacji panią Dorotę Jaworską, redaktor naczelna kwartalnika „Krynica” z Kijowa. Przed panią Jaworską dużo pracy, federacja bowiem ma na celu stworzenie forum wymiany doświadczeń między polskimi redakcjami oraz utworzenie organizacji reprezentującej polskie środowiska medialne działające na tamtych terenach.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych