
ZBP o uchwale Sądu Najwyższego: są wątpliwości
Związek Banków Polskich uważa, że uchwała Izby Cywilnej SN w sprawie frankowiczów została podjęta w niekonstytucyjnym składzie. Są zatem poważne wątpliwości co do prawidłowości składu orzekającego. A to rodzi pytania o moc i skuteczność uchwały.
Izba Cywilna SN podjęła w czwartek uchwałę dotyczącą pięciu kluczowych problemów kredytów frankowych.
»» O uchwale Sądu Najwyższego czytaj tutaj:
Sąd Najwyższy o kredytach frankowych
Pytania o moc i skuteczność
Związek Banków Polskich ocenił, że „uchwała, zgodnie z oświadczeniem 9 sędziów Izby Cywilnej SN powołanych przed 2017 r., podjęta została w niekonstytucyjnym składzie i nie realizuje swojej podstawowej funkcji ustrojowej, zmierzającej do ujednolicenia orzecznictwa sądów”.
„Istnieją zatem poważne wątpliwości co do prawidłowości składu orzekającego. Tym samym rodzą się pytania o moc i skuteczność niniejszej uchwały” - podkreślono.
Związek zwrócił uwagę, że 6 sędziów złożyło zdania odrębne, przede wszystkim w zakresie tego, czy umowa po wyeliminowaniu klauzul przeliczeniowych powinna być utrzymana w mocy. Według ZBP, to „dodatkowo pogłębia wątpliwości co do jednolitości poglądów wyrażonych w uchwale”.
Najlepsza jest ugoda
Według Związku sędziowie nie oceniali, czy postanowienia przeliczeniowe są abuzywne - co zdaniem Związku powoduje - że sądy w dalszym ciągu będą musiały indywidualnie oceniać abuzywny charakter tych postanowień.
„Podkreślono również, że SN wykluczył możliwość zastąpienia przepisem bądź normą prawa zwyczajowego abuzywnych postanowień zawartych w umowie kredytowej odnoszących się do kursu waluty obcej. Umowa po wyeliminowaniu z niej postanowień abuzywnych (klauzul przeliczeniowych) nie może zostać utrzymana w mocy, o ile pozostała część umowy nie pozwala na dalsze jej wykonywanie” - wskazano w oświadczeniu ZBP.
Związek Banków Polskich dodał, że czwartkową uchwałą potwierdzono stanowisko wyrażone w uchwale 7 sędziów z 7 maja 2021 r. (III CZP 6/21), że w razie nieważności umowy każdej ze stron przysługuje roszczenie o zwrot spełnionego przez tę stronę świadczenia (tzw. teoria dwóch kondykcji).
„Termin przedawnienia roszczeń może rozpocząć bieg dopiero w dniu następującym po zakwestionowaniu przez kredytobiorcę względem banku postanowień umowy. Powyższe jest zgodne z ostatnimi orzeczeniami TSUE” - podał Związek.
Według ZBP, Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczył możliwość żądania przez kredytobiorcę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
„Związek Banków Polskich stoi konsekwentnie na stanowisku, że najlepszym i najszybszym rozwiązaniem problemu kredytów frankowych jest zawieranie ugód”- podsumowano.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ale traf! Mamy złoże uranu tuż obok planowanego reaktora
Znów tragedia na ćwiczeniach wojskowych
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.