Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tajemnica Maca nie do skopiowania - ABW nie potrafiła zgrać danych ze względu na dysk SSD i niestandardowe śrubki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2014, 10:08

  • 1
  • Powiększ tekst

Technologia może sprawiać kłopoty zwykłym obywatelom, ale nie powinna sprawiać kłopotów największej służbie specjalnej w kraju. A jednak sprawiła. Specjaliści z PC Format postanowili sprawdzić co takiego uniemożliwiło agentom ABW zgranie kopii danych na swoje nośniki. Okazuje się, że banalna rzecz.

Sprawę badał Dawid Kośiński.

Może wydawać się, że służby specjalne powinny cechować się doskonałą wiedzą na temat nowych technologii oraz jej możliwości. Jednak cała tzw. „Afera taśmowa" oraz wczorajsze wejście funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do redakcji tygodnika "Wprost" pokazują, że jest to obraz znacznie oddalony od rzeczywistości. Przyczyną tego był fakt, że MacBook Pro, jak każdy komputer Apple, jest w wielu miejscach skręcony za pomocą śrub TORX lub Pentalope, zamiast standardowych krzyżaków. Najprawdopodobniej funkcjonariusze nie mieli takich narzędzi i musieli po prostu je zdobyć. Jest to sytuacja dziwna, ponieważ obydwa typy śrub są popularne w smartfonach i tabletach oraz są coraz częściej popularne też w coraz większej liczbie komputerów, także MacBooków.

Gdy polskie służby dzielnie poradziły sobie ze śrubkami stanął przed nimi inny problem.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapewne spodziewała się, że redaktorzy wprost pracują na starych pecetach wyposażonych w dyski talerzowe. Okazało się jednak, że komputer jest wyposażony w nośnik SSD i to podłączany za pomocą złącza mSATA, które też jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i dopiero zdobywa popularność. Z tego powodu przed zgraniem danych konieczne jest podłączenie dysku do odpowiedniego adaptera i dopiero podłączenie do blokera zgrywającego dane. Patrząc na coraz większą popularność MacBooków w Polsce wręcz żałosne wydaje się, że z rozbiórką i obsługą tego komputera nie mogli sobie poradzić funkcjonariusze agencji wywiadowczej. Może czas przypomnieć sobie, że mamy XXI wiek i nauczyć się najważniejszych cech różnych komputerów oraz innych rodzajów maszyn? Jeśli tak się nie stanie, nadal możliwe będzie swobodne podsłuchiwanie najważniejszych osób w państwie, w tym Ministra Spraw Wewnętrznych.

Dobrze wysłuchać specjalisty. Może ABW powinno pójść po rozum do głowy i zatrudnić na wysokim stanowisku w swoich strukturach właśnie pana Kosińskiego?

Więcej informacji w PC Format.

PC Format/ as/

Powiązane tematy

Komentarze