Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Wielki plan ekologiczny Komisji Europejskiej - recykling 70 proc. odpadów do 2030 r.

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 3 lipca 2014, 08:40

  • Powiększ tekst

Komisja Europejska zaproponowała w środę strategię i przepisy, które mają doprowadzić do recyklingu 70 proc. odpadów komunalnych i 80 proc. opakowań do 2030 r. KE chce też od 2025 r. zakazu składowania odpadów, które nadają się do recyklingu.

Zaproponowana w czwartek przez KE strategia ma przekształcić unijną gospodarkę w gospodarkę bardziej obiegową, czyli taką, w której poziom odpadów obniżony jest do minimum, ponowne wykorzystanie i recykling produktów stanowi standardową praktykę, a ograniczone zasoby są eksploatowane z większą efektywnością.

Zdaniem KE, spełnienie zaproponowanych celów dotyczących recyklingu odpadów stworzyłoby 580 tys. nowych miejsc pracy, obniżyłoby popyt na drogie i rzadkie zasoby naturalne oraz uczyniło Europę bardziej konkurencyjną. Poza celami dla odpadów komunalnych i opakowań, KE wskazała cele dla redukcji odpadów morskich i wyrzucanej żywności.

"Żyjemy w liniowych systemach gospodarczych odziedziczonych z XIX wieku (...). Jeśli chcemy konkurować, musimy jak najlepiej wykorzystywać nasze zasoby, a to oznacza ich recykling do celów produkcyjnych, a nie zagrzebywanie ich w składowiskach jako odpadów. Transformacja w kierunku gospodarki obiegowej jest nie tylko możliwa, ale jest opłacalna, jednak nie stanie się to bez właściwej polityki. Cele na 2030 rok, które proponujemy, mają przyspieszyć przejście na gospodarkę obiegową i wykorzystanie szans biznesowych i zatrudnienia, jakie ona oferuje" - oświadczył komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik.

Z kolei komisarz UE ds. badań Maire Geoghegan-Quinn podkreśliła, że unijny program badawczy Horyzont 2020 wesprze kształtowanie efektywnej i zielonej gospodarki.

Poza strategią, KE zaproponowała w środę zmianę odpowiednich przepisów: ramowej dyrektywy o gospodarowaniu odpadami, dyrektywy w sprawie składowania odpadów i dyrektywy o odpadach opakowaniowych. Aby nowe przepisy weszły w życie, ich projekt musi jeszcze zatwierdzić Rada UE i Parlament Europejski.

W środę Komisja zaproponowała też inicjatywę na rzecz wsparcia zatrudnienia w "zielonej" gospodarce.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych