Informacje

Fot.Hoboton/sxc.hu
Fot.Hoboton/sxc.hu

Włamania na konta społecznościowe, blokada poczty, manipulowanie sondażami - tak brytyjski wywiad szpieguje elektronicznie. Prasa ujawniła metody

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 16 lipca 2014, 07:29

  • 1
  • Powiększ tekst

Brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ ma narzędzia służące do manipulowania informacjami dostępnymi w internecie i komunikacji za jego pośrednictwem, infiltrowania komputerów i rozpowszechniania określonych treści na portalach - ujawniono we wtorek.

Obszernie informują o tym BBC i "The Independent", powołując się na portal The Intercept i zamieszczony tam dokument Edwarda Snowdena. Dokument przygotowano w JTRIG, komórce GCHQ zajmującej się m.in. analizą zagrożeń.

Do instrumentarium GCHQ należą m.in. techniki przechwytywania prywatnych zdjęć z Facebooka, danych z portalu Linkedin, modyfikowania danych w programie Excel, możliwość zablokowania elektronicznej poczty wybranego użytkownika, wpływanie na wyniki internetowych sondaży itp.

Ogółem zestaw (ang. toolbox, czyli skrzynka z narzędziami) składa się z około stu różnych instrumentów, niektórych pod osobliwymi nazwami, jak np. Betonowy Osioł, Krem z filtrem przeciwsłonecznym, Wściekły Pirat, Kula Armatnia itp.

GCHQ zareagowała na przeciek wydając standardowy komunikat głoszący, że "działa zgodnie z prawem, w ustalonych ramach politycznych i podlega ścisłemu nadzorowi".

"Wygląda na to, że zakres działania GCHQ sięga od zakłócania aktywności internetowej po +operacje informatyczne+ mające na celu wpływanie na opinię publiczną w innych krajach" - podkreślił korespondent BBC Gordon Corera specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze