
Historyczny rekord na warszawskim parkiecie!
WIG pierwszy raz w historii powyżej 100 tys. punktów! – napisał w czwartek w serwisie X minister finansów Andrzej Domański. Ok. godz. 16.40 WIG miał wartość 100 077,04 pkt. Według prezesa GPW Tomasza Bardziłowskiego taki poziom to dowód na siłę polskiej gospodarki i zaufanie inwestorów.
„WIG pierwszy raz w historii powyżej 100 tys. punktów! Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie!” - napisał w czwartek w serwisie X minister finansów Andrzej Domański.
WIG, czyli tzw. indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy, w czwartek ok. godz. 16.40 miał wartość 100 077,04 pkt., po wzroście o 0,4 proc. WIG20, główny indeks warszawskiej giełdy, tuż przed zamknięciem miał wartość 2 792,49 pkt., co oznacza wzrost o 0,34 proc.
Na zamknięciu czwartkowej sesji wskaźnik WIG wzrósł o 0,44 proc. do 100 115,26 pkt., a indeks WIG20 wzrósł o 0,51 proc. do 2 797,29 pkt. Historyczny szczyt na WIG20 zanotowano w październiku 2007 roku, kiedy to indeks ten wyniósł 3 940,53 pkt.
Jak przekazał w mediach społecznościowych prezes Giełdy Papierów Wartościowych Tomasz Bardziłowski, warszawski indeks giełdowy na poziomie 100 000 pkt. to historyczny kamień milowy dla polskiej giełdy i rynku kapitałowego. To ponadto dowód na siłę polskiej gospodarki, zaufanie inwestorów i dalszy potencjał rozwoju spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.
„WIG na poziomie 100 000 pkt. to przekroczenie pewnej symbolicznej bariery i początek nowej drogi. Stawiamy na dalszy rozwój giełdy, na przyciągnięcie inwestorów i nowych spółek” - powiedział szef GPW w nagraniu zamieszczonym na platformie X.
Historia indeksów na GPW
Indeks WIG to pierwszy indeks giełdowy i jest obliczany od 16 kwietnia 1991 roku. Pierwsza wartość indeksu WIG wynosiła 1000 pkt. Obecnie WIG obejmuje wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach. W indeksie WIG obowiązuje zasada dywersyfikacji, mająca na celu ograniczenie udziału pojedynczej spółki i sektora giełdowego. Jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.
Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes NBP: Polska ma już ponad 500 ton złota!
Nastroje konsumenckie pod psem. Głęboki spadek!
Bank Światowy mocno tnie prognozy wzrostu dla Polski
»»Nasze firmy bankrutują! Awantura podczas Komisji! Rząd wstrzymuje wypłaty przedsiębiorcom – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.