
Katastrofa w ZUS. „Nawet 75 proc. etatów medyków nieobsadzonych”
Narasta kryzys w orzecznictwie lekarskim ZUS. Osoby z niepełnosprawnościami coraz dłużej czekają na decyzje w sprawie świadczeń – w tym świadczeń wspierających. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.
Katastrofa w ZUS
Ponad 40 proc. etatów lekarskich w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest obecnie nieobsadzonych – informuje „Rzeczpospolita”. W niektórych oddziałach sytuacja jest jeszcze gorsza – brakuje nawet 75 proc. lekarzy. Problem dotyczy przede wszystkim lekarzy orzeczników, których rola jest kluczowa przy przyznawaniu świadczeń wspierających dla osób z niepełnosprawnościami.
Gazeta zwraca uwagę na narastający kryzys w obszarze orzecznictwa lekarskiego ZUS. To właśnie od decyzji lekarzy orzeczników zależy dostęp do wielu świadczeń i uprawnień. Tymczasem na dzień 31 maja 2025 r. ZUS zatrudniał w tym obszarze jedynie 684 medyków w przeliczeniu na 521 etatów.
A problem jeszcze się potęguje. W 2024 r. przeprowadzono 263 rekrutacje, ale udało się zatrudnić lekarzy jedynie w wymiarze 28,6 etatu - pisze „Rzeczpospolita”.
Kryzys w świadczeniach wspierających. Czy ratunkiem są lekarze-emeryci?
Braki kadrowe bezpośrednio przekładają się na wydłużenie czasu oczekiwania na wydanie orzeczenia, a w konsekwencji – na przyznanie świadczenia wspierającego. W I kwartale 2025 r. czas oczekiwania w niektórych oddziałach ZUS wynosił nawet 60 dni. W województwie śląskim pacjenci czekają na orzeczenie nawet ponad pół roku.
„Orzecznictwo lekarskie ZUS jest podstawą dostępu do wielu świadczeń i uprawnień. (…) Główną rolę w systemie odgrywają lekarze orzecznicy”, a ZUS zatrudnia obecnie (stan na 31 maja 2025 r.) w orzecznictwie lekarskim 684 medyków w łącznym wymiarze 521 etatów.
Lekarze odchodzą lawinowo
„Liczba medyków odchodzących z pracy jest większa od tych, których udaje się zatrudnić. Dla przykładu w 2025 r. przyjęto lekarzy w łącznym wymiarze 12,5 etatu, a jednocześnie z pracy odeszło ich w tym okresie dwukrotnie więcej (24,5 etatu). Problem z każdym rokiem się pogłębia. Liczba zatrudnionych lekarzy orzeczników w latach 2016-2024 zmniejszyła się o 237 etatów, tj. o 31 proc. Na dodatek ponad 60 proc. pracujących w tym zawodzie, to osoby w wieku powyżej 60. roku życia” - pisze gazeta.
Wydłużający się czas oczekiwania na świadczenie wspierające
Czas oczekiwania na wydanie orzeczenia w I kwartale 2025 r. wynosił w niektórych oddziałach 60 dni, dla przykładu w Śląskiem czeka się ponad pół roku na lekarza.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
W gospodarce trzeszczy, ale Tusk ma na głowie inny kryzys
Dlaczego mieszkania bez balkonu są… droższe?
W ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie!
»»Skandal! Premier uderza w Ruch Obrony Granic! Groźby są poważne! – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.