Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Milionowe legiony urzędników: Jedna czwarta wszystkich zatrudnionych w Polsce pracuje w budżetówce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2014, 11:15

    Aktualizacja: 2 sierpnia 2014, 12:03

  • 14
  • Powiększ tekst

Myślicie, że urzędników są legiony? Mylicie się - jest ich jeszcze więcej. Jak wynika z ostatnich wyliczeń aż jedna czwarta wszystkich zatrudnionych pracuje za pieniądze podatników, bo w budżetówce. Są to miliony osób. A ich liczba, systematycznie, od lat - rośnie. Nawet o kilkaset tysięcy zatrudnionych rocznie. To oznacza, że urzędników w Polsce jest prawie tyle samo co emerytów i o milion więcej niż rencistów.

W pierwszym kwartale 2014 r. zatrudnienie w sektorze publicznym wyniosło ponad 3,02 mln osób, co oznacza, iż pracuje w nim 20 proc. ogółu Polaków posiadających pracę. W Polsce jest ponadto około 5 mln emerytów, 2,5 mln rencistów i 2,1 bezrobotnych i 13 mln zatrudnionych w sektorze prywatnym, którzy ich wszystkich finansują.

A jak zwiększała się liczba urzędników?

W latach 2007-2011 liczba urzędników w Polsce zwiększyła się o 90 tys. osób. Obecnie tak ZUS, jak i GUS nie do końca są w stanie stwierdzić, czy nastąpił spadek liczby zatrudnionych, czy też nieznacznie ona wzrosła. Prezentowane przez te instytucje liczby wskazują na niewielki spadek, ale pracownicy wspominają o wzrostach.

Także jak myśleli Państwo, że liczba urzędników jest spora, to ze smutkiem musimy przyznać - jest jeszcze większa.

prawy.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze