Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

80 mln zł rocznie na start-upy. ARP ma być inkubatorem pomysłów biznesowych

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 28 sierpnia 2014, 20:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Agencja Rozwoju Przemysłu będzie wspierać firmy we wdrażaniu innowacyjności - wynika ze strategii na lata 2014-2020, jaką Agencja zaprezentowała resortowi skarbu. Na start-upy, czyli nowo powstałe innowacyjne firmy, ARP ma przeznaczać do 80 mln zł rocznie.

Jak poinformował w komunikacie resort skarbu, zakończenie prac nad pełną strategią ARP planowane jest w październiku.

"Zakłada ona przekształcenie ARP z podmiotu prowadzącego przede wszystkim działania ratujące przedsiębiorców zagrożonych upadłością lub likwidacją, w podmiot inicjujący i aktywnie wspierający procesy w gospodarce" -

czytamy w komunikacie.

Agencja będzie mogła wspierać przedsiębiorstwa oferując im m.in. pożyczki.

"Szacujemy, że rocznie ARP na start-upy będzie przeznaczać do 80 mln zł. To ogromna suma biorąc pod uwagę, że często na start młodzi przedsiębiorcy potrzebują kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych" -

powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Szef resortu podkreślił, że Polska myśl innowacyjna ma potencjał, który należy rozwijać.

"Narzędziem ku temu będzie właśnie Agencja. Zależy nam, aby pełniła rolę inkubatora pomysłów biznesowych. Chcemy spożytkować pozytywny ferment intelektualny, który powstaje wśród studentów i absolwentów szkół wyższych. To tam powstają ciekawe pomysły, tworzy się nowatorska myśl technologiczna" -

ocenił Karpiński.

Jego zdaniem Polska ma problem z komercjalizacją innowacji. "Dlatego zmienia się Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma stać się ogniwem łączącym innowacyjny świat młodych ludzi oraz polskiego przemysłu" - dodał.

Zdaniem prezes ARP Aleksandry Magaczewskiej, aby innowacyjne pomysły mogły być z sukcesem wykorzystane w praktyce już na początkowym etapie ich powstawania, konieczna jest ścisła współpraca wszystkich zainteresowanych stron.

Swoje cele Agencja chce realizować poprzez kompleksowy wachlarz usług, infrastruktury, doradztwa i kontaktów stymulujących rozwój innowacji i konkurencyjności firm. Przedstawiciele Agencji zapowiadają, że będzie ona traktować wzrost innowacyjności jako kluczowy czynnik poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw zarówno wchodzących w skład grupy, jak i tych wspieranych finansowo.

100 proc. akcji Agencji Rozwoju Przemysłu należy do Skarbu Państwa. Agencja jako spółka prawa handlowego działa na zasadach komercyjnych. Angażuje się w działania istotne z punktu widzenia bieżących i strategicznych celów polityki gospodarczej państwa.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze