Nowela ustawy o Służbie Celnej ma ukrócić zatrudnianie członków rodziny i znajomych w administracji publicznej
Rząd przyjął dziś projekt noweli ustawy o Służbie Celnej - podało CIR w komunikacie. Proponowane zmiany przewidują m.in. utworzenie jednego okienka rozliczeniowego dla przedsiębiorców podlegających kontroli celnej i zmniejszenie zasiłków chorobowych celników.
Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt noweli ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w przypadku ustawy o Służbie Celnej zmiany przewidują wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego. "Wyznaczony zostanie dyrektor tylko jednej izby celnej do rozliczania należności celnych, podatkowych i innych. Oznacza to, że wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej" - czytamy w komunikacie. Obecnie zdania te realizują dyrektorzy każdej z 16 izb celnych.
W ocenie CIR rozwiązanie to umożliwi szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. "W praktyce dokonywanie wpłat na konto jednej izby celnej oraz wprowadzenie jednolitych procedur powinno ograniczyć nieprawidłowości w obsłudze przedsiębiorców, dzięki czemu oni sami będą poświęcać mniej czasu na czynności administracyjno-biurowe" - podkreślono.
Dodano, że planowane jest również wyznaczenie dyrektora tylko jednej izby celnej do wykonywania zadań wierzyciela, co także powinno przyspieszyć załatwianie spraw i usprawnić komunikację między dłużnikiem a wierzycielem.
Zaproponowano rozwiązania upraszczające audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranicą. "Wprowadzono też instytucję monitorowania posiadaczy zezwoleń lub świadectw na prowadzenie obrotu z zagranicą wydanych w postępowaniu audytowym. Skróci to kontrole przeprowadzane przez Służbę Celną, a także ograniczy obowiązki po stronie przedsiębiorcy i administracji celnej" - wskazało CIR.
Projekt zakłada także zmianę ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Przewiduje połączenie organizacyjne urzędów skarbowych i izb skarbowych. Organy te nadal pozostaną niezależne, choć z punktu widzenia zarządzania finansami i kadrami będą jedną jednostką organizacyjną zarządzaną z poziomu województwa, czyli izb skarbowych.
W komunikacie czytamy, że zmiana pozwoli na konsolidację w izbach skarbowych tzw. procesów pomocniczych w administracji podatkowej. Dzięki temu część urzędników, którzy obecnie zajmują się biurokracją, będzie można przesunąć do podstawowych zadań administracji podatkowej: kontroli podatkowej, egzekucji należności podatkowych i obsługi podatnika.
Projekt odnosi się też do kwestii wyliczania wysokości tzw. uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Po zmianach ma to być 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. W projekcie zaznaczono, że "w określonych sytuacjach, wskazanych w ustawie, funkcjonariusz celny będzie miał prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc.".
Ponadto zgodnie z projektem funkcjonariusze celni pełniący służbę w oddziałach granicznych lub kierowani do takich oddziałów będą mogli być poddawani badaniom psychofizycznym. "Rozwiązanie to jest konieczne, ponieważ funkcjonariusze celni pełniący służbę w takich oddziałach realizują zadania o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i budżetu państwa" - wskazało CIR.
Projekt zakłada też, że celnicy pełniący służbę w oddziałach granicznych oraz w komórkach zwalczania przestępczości nie będą mogli korzystać "z prywatnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają porozumiewanie się na odległość". Zgodnie z projektem funkcjonariusze celni będą mogli korzystać z takich urządzeń w celach pozasłużbowych pod warunkiem, że urządzenia te zostaną wcześniej zgłoszone.
Projektowane zmiany przewidują, że celnicy uzyskają prawo do prowadzenia na przejściach granicznych niektórych kontroli, obecnie leżących w gestii Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zakres tych kontroli ma zostać określony w rozporządzeniu.
Zgodnie z projektem celnicy oraz osoby zatrudnione w Służbie Celnej będą zobowiązane do składania informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe. "Przepisy te wyeliminują podejrzenia o brak bezstronności i obiektywizmu w działaniach służbowych, a także ograniczą wykorzystywanie stanowiska do protegowania i faworyzowania członków własnej rodziny" - wyjaśniło CIR.
CIR wskazało, że większość znowelizowanych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
(PAP)