Chcesz wziąć ślub? Sprawę załatwisz w dowolnym urzędzie stanu cywilnego
Sejm uchwalił ustawę Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa będzie stanowiła podstawę prawną do prowadzenia od 1 stycznia 2015 roku rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce. Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego, wydawanie obywatelom odpisów w dowolnym USC i w postaci elektronicznej, liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem oraz usprawnienie i uproszczenie niektórych procedur - to podstawowe cele nowej regulacji przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Proste procedury i załatwienie sprawy w dowolnym USC
Elektroniczna rejestracja stanu cywilnego to ułatwienie zarówno dla urzędników, jak i obywateli. Nowe przepisy wprowadzają usprawnienia postępowań związanych z dokonywaniem zmian w aktach stanu cywilnego. Obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Ponadto, jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik USC prześle mu tą drogą potrzebny dokument, bez konieczności wizyty zainteresowanego w urzędzie.
Dzięki „odmiejscowieniu” obywatele będą mogli w dowolnym USC: złożyć zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zarejestrować zdarzenie, które miało miejsce za granicą, odtworzyć zagraniczny dokumentu stanu cywilnego, otrzymać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z polskim prawem można zawrzeć małżeństwo za granicą, dokonać administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska
W szczególnych przypadkach (związanych z chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą) możliwe będzie dokonanie czynności urzędniczych w miejscu pobytu obywatela, bez konieczności wizyty w USC.
Ślub poza urzędem stanu cywilnego
Wśród planowanych zmian zawarta jest również liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Zainteresowani będą mogli się pobrać poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym).
Dostęp kierowników USC do elektronicznego rejestru obywateli zwolni z obowiązku przedkładania w urzędach odpisów dokumentów, co z kolei oznacza brak konieczności opłat za ich wydawanie.
Jas