Informacje

Fot.GiniMiniGi/Freeimages.com
Fot.GiniMiniGi/Freeimages.com

Polacy jednak lubią książki - 60 tys. ludzi w cztery dni

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 27 października 2014, 05:49

  • Powiększ tekst

Niemal 60 tys. osób odwiedziło w ciągu czterech dni 18. Targi Książki w Krakowie. To rekord w historii imprezy, która po raz pierwszy odbywała się w międzynarodowej formule i w nowym miejscu - hali EXPO Kraków.

Na targach prezentowało się blisko 700 wystawców z 20 krajów, m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Bohaterem osobnego salonu były Węgry.

W trakcie czterodniowej imprezy z czytelnikami spotkało się 600 autorów i to do nich czytelnicy czekali w kolejkach po autografy. Najdłuższe ustawiały się do: Borisa Akunina - najsłynniejszego rosyjskiego twórcy kryminałów, C.J. Daugherty, która przedłużyła swój pobyt w hali o godzinę, a i tak nie spotkała się z wszystkimi chętnymi, Jaume Cabre - najpopularniejszego katalońskiego autora oraz do polskich autorów: Marka Krajewskiego, Olgi Tokarczuk czy Andrzeja Stasiuka.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Targów w Krakowie Paweł Cyz frekwencja wyniosła niemal 60 tys. osób (w zeszłym roku na Targach Książki było 40 tys. osób - PAP).

"Lepszego prezentu na 18. urodziny Targów nie mogliśmy sobie wymarzyć. Halę EXPO Kraków odwiedziły tłumy czytelników z całej Polski. Kilometrowe kolejki ustawiały się do pisarzy i panował niezapomniany klimat prawdziwego literackiego święta. Za nami bez wątpienia wyjątkowa edycja Targów - najgłośniejsza literacka osiemnastka tego roku" -

podsumowała prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

W sobotę Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Przez ostatnich kilka dni Kraków można było nazwać literacką stolicą Polski. Od poniedziałku trwał Festiwal Conrada, w programie którego znalazło się prawie sto wydarzeń: spotkań z pisarzami i znawcami literatury, dyskusji, projekcji filmowych, wystaw. Czytelnicy mogli spotkać się m.in. mistrzem kryminału Borysem Akuninem, katalońskim pisarzem, autorem głośnej powieści "Wyznaję" Jaume Cabre i autorem "Trylogii nowojorskiej", pisarzem i scenarzystą Paulem Austerem.

W czwartek wieczorem podczas Targów wręczona została Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną, którą otrzymał Grzegorz Niziołek za "Polski teatr Zagłady". W sobotę Julia Hartwig odebrała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tomik "Zapisane", a w niedzielę ogłoszono, że nagrodę "Lista Goncourtów: polski wybór 2014", przyznaną po raz siedemnasty przez jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski otrzymał David Foenkinos za powieść "Charlotte".

Przed rokiem Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.