Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

"Wolność" skomercjalizowana, więc autostradą A2 znowu drożej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 stycznia 2015, 14:41

    Aktualizacja: 5 stycznia 2015, 15:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Od 12 stycznia zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady koncesyjnej A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Auta osobowe i motocykle za przejechanie tej trasy zapłacą łącznie 51 zł - 3 złote więcej niż dotąd.

Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 48 zł - po 16 zł za przejazd każdym z trzech odcinków. Od 12 stycznia wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą dla pojazdów innych kategorii w tym dla pojazdów z przyczepami i pojazdów ponadnormatywnych.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska, poinformowała, że zmiany stawek spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, oraz planowanymi inwestycjami.

"Podwyżka wejdzie w życie 12 stycznia od godziny 6 rano. Przychody z opłat za przejazd zapewniają nam odpowiednie utrzymanie autostrady, możliwość spłaty kredytów, oraz odkładanie konkretnych kwot na inwestycje, do których jesteśmy zobowiązani. Wszelkie inwestycje na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100 proc. z przychodów z opłat za przejazd" – powiedziała Kwiatkowska.

Rzeczniczka podkreśliła, że stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku.

"W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd odcinkiem A2 Nowy Tomyśl – Konin nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Jest to pierwsza od 9 lat podwyżka stawek stosowanych dla samochodów ciężarowych, podczas gdy sama inflacja w tym okresie wyniosła 26 proc." - powiedziała.

Koszt przejazdu autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko (106 km) pozostaje bez zmian.

Niby dodatkowe 3 złote nie robi wielkiej różnicy, ale jednak... Policzmy – za przejazd w tę i z powrotem autem osobowym odcinka Nowy Tomyśl – Konin zapłacimy 102 złote. Odcinek Nowy Tomyśl - Świecko to 36 zł. Odcinek Konin-Stryków – to koszt 19,80 zł. Razem, za 710 km jazdy od Warszawy/Łodzi do granicy i z powrotem uiścimy 157,80 zł. Tymczasem winieta bez żadnego limitu kilometrowego ważna cały rok na wszystkie drogi w Szwajcarii kosztuje 151,50 złotych... Nazwanie A2 „Autostradą Wolności” nie jest więc już nawet ironią, ale... no czym?

PAP

Powiązane tematy

Komentarze