Informacje

Fot. Wikimedia Commons/wGospodarce.pl
Fot. Wikimedia Commons/wGospodarce.pl

Frank szwajcarski ostro w górę. Rynek jest w szoku!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 stycznia 2015, 10:33

    Aktualizacja: 16 stycznia 2015, 06:59

  • 21
  • Powiększ tekst

Frank Szwajcarski poszedł gwałtownie w górę.

Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował w czwartek z obrony kursu euro we frankach przed spadkiem poniżej 1,20. Efektem było gwałtowne umocnienie franka.

Frank dramatycznie umocnił się też wobec złotego.

Po komunikacie szwajcarskiego banku centralnego za franka było trzeba zapłacić już nawet 5,20 zł, w porównaniu do 3,54 zł wcześniej.

Parę minut przed godziną 11 w czwartek kurs CHF/PLN przekraczał 5,19. Takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii.

Panika na rynku to efekt decyzji szwajcarskiego banku centralnego, który ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jego kurs. Dotąd SNB utrzymywal tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro kosztowało 1,2 franki.

"Bank szwajcarski przestał bronić poziomu 1,20 wobec euro w związku z tym można się spodziewać umocnienie franka o 15-20 procent. W związku z tym umocni się także wobec złotego, będzie to prawdopodobnie między 4,05 a 4,25 zł" - komentuje dla PAP analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński.

Coś więcej - jego zdaniem - będzie można powiedzieć po czwartkowej konferencji szefa banku szwajcarskiego. "Może coś wyjaśni, o co bankowi chodzi i to się rozejdzie po kościach" - powiedział Piotr Kuczyński.

SNB zapowiedział konferencję na godzinę 13.

Na razie na rynkach panuje szok. Wszystko wskazuje na to, że po kryzysie w górnictwie czeka nas następny kryzys - z "frankowiczami".

Rp.pl/PAP/as/

Chcesz wiedzieć więcej o konsekwencjach przerażającego wzrostu kursu franka szwajcarskiego? Przeczytaj nasze DOSSIER SZOKU CHF:

Powiązane tematy

Komentarze