Informacje

Rosjanie idą w Total?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 19 stycznia 2015, 06:30

    Aktualizacja · 19 stycznia 2015, 06:38

  • 1
  • Tagi: biznes rynek paliw stacja benzynowa stacja paliw
  • Powiększ tekst

Francuski koncern Total, jeden z największych koncernów naftowych na świecie, może wrócić na rynek detaliczny paliw w Polsce, przejmując sieć stacji należącą do rosyjskiego koncernu Łukoil

Najbardziej prawdopodobne wydaje się przejęcie przez Total sieci stacji należącej do spółki Lukoil Polska, twierdzi portal wnp.pl, powołując się na opinie ekspertów.

Total dysponuje jedną z największych sieci detalicznych na świecie, liczącą łącznie ponad 15,5 tys. stacji paliw, w tym ponad 9,8 tys. w Europie.

Sieć Lukoil Polska, należąca do rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil, liczy obecnie 116 placówek. Jest to szósta pod względem liczebności sieć w Polsce, obejmująca niespełna 2 proc. liczby stacji.

W 2002 r. Łukoil, w konsorcjum z Rotch Energy usiłował bezskutecznie przejąć gdański Lotos. Kilka lat później Łukoil przegrał z Orlenem podczas rywalizacji o przejęcie litewskiej rafinerii w Możejkach.

Pod koniec 2009 roku prezes Łukoil Wagit Alekperow, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ogłosił wycofanie koncernu z planów dynamicznej rozbudowy sieci stacji i budowy terminalu paliwowego w Polsce. Powodem zamrożenia inwestycji miało być negatywne nastawienie Polaków do rosyjskiego biznesu.

Kilka miesięcy temu, pozostający pod presją zachodnich sankcji gospodarczych Łukoil pozbył się sieci stacji w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Jeśli potwierdzą się informacje portalu wnp.pl, będzie to oznaczało całkowite wycofanie się koncernu Łukoil z Polski i całej Europy Środkowej.

Komentarze