Informacje

fot. www.freeimages.com/bjearwicke
fot. www.freeimages.com/bjearwicke

PO kontra Platforma (2) – na kursie kolizyjnym w sprawie konsolidacji energetyki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 stycznia 2015, 20:58

    Aktualizacja: 28 stycznia 2015, 21:06

  • Powiększ tekst

Prezydenci Trójmiasta – wśród nich Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski – oraz marszałek województwa pomorskiego, napisali list do Ewy Kopacz, w którym wyrażają zaniepokojenie planami konsolidacji sektora energetycznego. Dokument został opublikowany m.in. na oficjalnych stronach Gdańska, Sopotu i Gdyni.

W konsekwencji informacji o planach konsolidacji sektora energetycznego w Polsce, poprzez przejęcie Energa SA przez PGE SA, marszałek województwa pomorskiego oraz trzej prezydenci podpisali wspólny list do Ewy Kopacz oraz ministra skarbu, w którym wyrażają zaniepokojenie sprawą.

O koncepcjach MSP na polską energetykę czytaj tutaj:

Duże jest piękne, czyli gierkowskie WOG wracają pod rządami PO

O sprzeciwie samorządowców PO wobec prywatyzacji MSP czytaj tutaj:

PO kontra Platforma – na kursie kolizyjnym w sprawie prywatyzacji PŻB

„Pomorska gospodarka została mocno osłabiona przez restrukturyzacje i likwidacje stoczni. Po szoku wywołanym przez głębokie przemiany gospodarcze zaczynamy obserwować pozytywne procesy budowy lokalnej małej i średniej przedsiębiorczości. Sami średni przedsiębiorcy nie zapewnią jednak wystarczającego potencjału dla dalszego, dynamicznego rozwoju pomorskiej gospodarki” – piszą samorządowcy.

Podkreślają następnie, że szczególną rolę odgrywa sektor paliwowo-energetyczny, gdzie czołowym podmiotem jest gdańska Energa. Przypominają też, że spółka jest centrum rozwoju innowacyjnej energetyki i jednocześnie kołem zamachowym dla sektora nowoczesnych firm energetycznych.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że region nie może dobrze funkcjonować bez utrzymania tu siedzib dużych, niezwykle ważnych dla lokalnej gospodarki korporacji. Prowadzone działania konsolidacyjne nie powinny doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie duże przedsiębiorstwa zostaną zlokalizowane w Warszawie a regiony będą się stawały coraz większą gospodarczą prowincją” – zaznaczają.

Dodają również, iż utrata takiego regionalnego partnera, jak Energa, byłaby niepowetowaną stratą dla wielu lokalnych społeczności.

„Poczynione starania Ministerstwa i URE, aby zliberalizować monopolistyczny rynek i zapewnić odpowiedni poziom konkurencji, mogą pójść na marne w wyniku połączenia tak dużych podmiotów. Nadmierna koncentracja może oznaczać dla Obywateli, reprezentowanych przez nas – samorządowców, pogorszenie jakości usług i wzrost ceny za energię elektryczną. Zdrowa presja konkurencyjna prowadzi do efektywnych inwestycji i lepszej jakości obsługi, co przekłada się na niższe koszty energii. Powyższe stanowisko podziela również UOKiK przy poprzedniej próbie konsolidacji Energi z PGE” – zaznaczają autorzy listu.

Na koniec piszą, że stanowczo opowiadaja się za pozostawieniem podmiotowości Energi.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że Energa jest zdolna do tego, aby się samodzielnie rozwijać, jest zdolna konsolidować wokół siebie inne podmioty, takie z branży energetycznej. Nie możemy pozwolić na zmarnowanie takiego potencjału” – argumentują.

Źródło: niezależna.pl

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych