Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

I Ty jesteś cyborgiem, a internet jest spętany przez Wielkiego Brata - tak to widzi Pierwszy Pirat Świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 stycznia 2015, 16:04

    Aktualizacja: 29 stycznia 2015, 16:14

  • 1
  • Powiększ tekst

Walka o wolność internetu została przegrana na rzecz korporacyjnej i rządowej kontroli - ocenił w Berlinie podczas Transmediale jeden ze współzałożycieli słynnej w latach 2004-2009 witryny wymiany plików The Pirate Bay, Peter Sunde.

Sunde, współzałożyciel jednej z największych stron pośredniczących w wymianie plików w systemie P2P, publicznie zabrał głos drugi raz od listopada 2014 r., gdy opuścił szwedzki areszt.

Zdaniem współzałożyciela The Pirate Bay, skończył się czas wolnego internetu, który - jak mówił - został podporządkowany interesom wielkich korporacji (Facebook, Google, Amazon), stając się jednocześnie przestrzenią nadzoru nad obywatelami, prowadzonego przez agencje rządowe.

Sunde krytykował przede wszystkim działalność amerykańskiej administracji, odnosząc się m.in. do informacji ujawnionych prze Edwarda Snowdena. Negatywnie ocenił także strategie gigantów technologicznych, wywodzących się z USA, obliczoną na czerpanie zysków z obrotu danymi na temat swoich użytkowników.

Współzałożyciel The Pirate Bay podkreślał także, że w wyniku innowacji technologicznych ludzie stali się "cyborgami - istotami będącymi zawsze on-line". Jego zdaniem, w związku z tym trudno jest oddzielić pracę i czas wolny, sferę prywatną od publicznej.

Aktywista dystansował się jednocześnie od ruchów społecznych walczących o wolność w internecie, które były szczególnie aktywne podczas protestów przeciwko porozumieniom ACTA i SOPA, twierdząc, że marsze i dołączanie do wydarzeń na portalach społecznościowych, to o wiele za mało.

Wystąpienie Sundego wpisało się w motto tegorocznej edycji festiwalu „Capture all” (gromadzenie wszystkiego lub raczej wszystkiego tego, co się da). Goście oraz uczestnicy wydarzenia (artyści, krytycy, naukowcy) mają krytycznie odpowiedzieć na postępującą tendencję do gromadzenia danych, śledzenia użytkowników, ale także dobrowolnego sprowadzania kolejnych obszarów naszego życia do zbiorów danych - aktywności fizycznej, informacji o podróży, relacji towarzyskich, przekonań itp. Jest to obecnie możliwe dzięki takim rozwiązaniom jak technologie ubieralne, media społecznościowe czy geolokalizacja.

  1. edycja Transmediale odbywa się w Berlinie w dniach 28.01-2.02. Weźmie w niej udział kilka tysięcy uczestników i gości. Jest to jeden z największych festiwali tego typu na świecie.

Z Berlina Łukasz Mirocha (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze