Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Indeksy w Europie osiągają maksima przed informacją z USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 6 marca 2015, 08:59

  • 0
  • Tagi: biznes giełda gospodarka Unia Europejska USA
  • Powiększ tekst

W Europie na giełdach indeksy notują małe zmiany i są blisko najwyższych poziomów od 7 lat. Po południu zostanie podana informacja z rynku pracy w USA w lutym - podają maklerzy.

W piątek na 14.30 planowana jest publikacja rządowych danych z amerykańskiego rynku pracy w lutym. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy oczekują, że zatrudnienie w USA wzrośnie o 235 tys. nowych miejsc pracy, stopa bezrobocia spadnie do 5,6 proc. z 5,7 proc. w styczniu.

Wynik lepszy od oczekiwań może okazać się silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych przez Fed już na czerwcowym posiedzeniu.

Rano podano już wskaźniki makro z Niemiec, które były powyżej oczekiwań rynkowych.

W Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,0 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali spadku o 0,2 proc.

W piątek na giełdach akcje PSA Peugeot Citroen zyskują 3 proc. po komunikacie Euronext NV, że spółka z Francji zastąpi Gemalto NV w benchmakowym indeksie CAC 40 od 23 marca. Gemalto traci za to 3,5 proc.

Banco BPI SA rośnie o 5,9 proc., a Banco Comercial Portugues SA zyskuje 1,9 proc. z powodu informacji dotyczących możliwych fuzji i odrzucenia oferty CaixaBank SA.

Scor SE zyskuje 3,1 proc. po informacji źródła, że Sompo Japan Nipponkoa Holdings Onc. planuje zakup pakietu 15 proc. ubezpieczyciela z Francji.

Spółki z sektora wydobywczego BHP Billiton Ltd. i Rio Tinto Group tracą po ponad 1 proc., a Anglo American spada o 1,8 proc.

Bloomberg/ PAP/ as/

Komentarze