Informacje

Głosujący w Poznaniu fot. PAP / Jakub Kaczmarczyk
Głosujący w Poznaniu fot. PAP / Jakub Kaczmarczyk

Rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 maja 2015
  • 10:57
  • 0
  • Tagi: Andrzej Duda #ANDRZEJDUDA2015 Bronisław Komorowski polityka Prezydent wybory Wybory 2015
  • Powiększ tekst

O godz. 7 rano w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Startuje w niej dwóch kandydatów: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

W niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się: Andrzej Duda (PiS) - który wygrał pierwszą turę z wynikiem 34,76 proc. ważnych głosów oraz ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), który otrzymał 33,77 proc. ważnych głosów.

Uprawnionych do głosowania - podobnie jak w pierwszej turze - jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie dwóch konferencji prasowych - o godz. 13.30 PKW poda komunikat o frekwencji wyborczej według stanu na godz. 12; druga konferencja o godz. 18.30 będzie poświęcona frekwencji z godz. 17.00.

Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda w poniedziałek wieczorem lub wtorek.

Po ogłoszeniu przez PKW wyników drugiej tury wyborów będą trzy dni na składanie protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma 30 dni - liczonych od ogłoszenia wyników wyborów przez PKW - na rozpoznanie tych protestów i rozstrzygnięcie, czy wybory prezydenta były ważne. Jeśli wybory prezydenta będą ważne, zwycięzca wyborów zostanie zaprzysiężony w dniu, kiedy kończy się obecna, pięcioletnia kadencja, czyli 6 sierpnia. Jeśli SN rozstrzygnie, że wybory są nieważne, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory.

Portal niezalezna.pl poinformował ok. 10.30, że według jego ustaleń w komisjach na warszawskim Śródmieściu jest znacznie zwiększona liczba (w porównaniu do I tury) osób uprawnionych do głosowania. Przykładowo w OKW nr 39 podczas sobotniego przyjmowania materiałów i dokumentacji wyborczej okazało się, że jest znacznie więcej kart rejestru wyborców uprawnionych do głosowania, oraz kart rejestru osób dopisanych do spisu (karty żółte), a także większa liczba kart spisu wyborców do dopisania. Tymczasem dzi rano w wielu komisjach na listach pojawiły się osoby bezdomne, które jako adres zameldowania podały adres działania komisji.

Jeli uznajesz, że został zakłócony przebieg wyborów możesz skontaktowac się z Ruchem Kontroli Wyborów Telefony interwencyjne RKW: 534 569 592, 883 198 661 działające w niedzielę 24 maja od godz. 8.00 : 730 037 223 oraz dodatkowe od godz. 11.00 do późnych godzin nocnych: 787 159 403, 787 166 473, 880 853 181

Pod tymi numerami RKW udziela wszelkich porad związanych z prawidłowym przebiegiem wyborów, obowiązkami i prawami wyborców, członków komisji, mężów zaufania, obserwatorów międzynarodowych i dziennikarzy. RKW przyjmuje zgłoszenia o nieprawidłowościach występujących podczas wyborów i liczenia głosów oraz informuje o możliwych sposobach interwencji. RKW apeluje do koordynatorów RKW i wolontariuszy o natychmiastowe przekazywanie istotnych informacji, opisywanie problemów i nieprawidłowości związanych z głosowaniem na adres sekretariat@ruchkontroliwyborow.com .

PAP, wPolityce.pl, sek

Komentarze