Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rekordowe pompowanie ropy przed OPEC

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2015, 08:20

  • 2
  • Powiększ tekst

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a producenci ropy z Arabii Saudyjskiej pompują rekordowo dużo surowca - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 59,74 USD, po zniżce o 56 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 53 centy do 65,03 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska pompowała w maju 10,25 mln baryłek ropy dziennie, podobnie jak w kwietniu, i najwyżej od 1989 r.

W tym tygodniu ważne będzie, co zrobią ministrowie ropy z OPEC, którzy zbierają się na posiedzeniu kartelu 5 czerwca. Analitycy oceniają, że OPEC utrzyma bez zmian swoją politykę paliwową, a kwota dostaw ropy wyniesie 30,0 mln baryłek dziennie, jak do tej pory.

W maju OPEC produkował jednak dziennie 31,579 mln baryłek, po wzroście dostaw o 67 tys. b/d. Produkcja ropy w Iraku, który jest drugim największym po Arabii Saudyjskiej producentem ropy w OPEC, wzrosła w maju o 197 tys. baryłek dziennie do rekordowych 3,87 mln b/d.

W USA produkcja ropy naftowej pozostaje blisko rekordowego poziomu pomimo wprowadzanych ograniczeń w wydobyciu surowca w łupków.

"Produkcja ropy powinna zostać obniżona, aby zapobiec dalszym spadkom cen surowca" - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

"Widzimy tymczasem nie tylko stabilną (i bardzo wysoką) produkcję ropy w Arabii Saudyjskiej, ale też rosnącą znów produkcję w USA" - dodaje.

Ropa w USA zdrożała podczas poprzedniej sesji o 4,5 proc. do 60,30 USD za baryłkę.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze