Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Czechy zatrzymały 47 osób ubiegłej nocy: Islamiści u bram Polski?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 września 2015, 12:06

  • 0
  • Powiększ tekst

47 uchodźców zatrzymała czeska policja imigracyjna od północy do godzin porannych we wtorek; liczba uchodźców wzrosła, odkąd Niemcy i Austria w ostatnich dniach przywróciły kontrole na swoich granicach - oświadczyła dziś policyjna rzeczniczka.

Łącznie 81 uchodźców zatrzymano od niedzieli wieczór, gdy policja wzmocniła środki bezpieczeństwa - dodała Katerzina Rendlova.

Zatrzymani to "42 Syryjczyków, 23 Afgańczyków, 13 Irakijczyków i trzech obywateli Bangladeszu", w tym "49 mężczyzn, 10 kobiet i 22 dzieci" - dodała rzeczniczka. Ujęto ich w miejscowościach Brzecław, Mikulov i Hate przy granicy z Austrią. Większość przybyła do Czech pociągami, 12 osób - samochodem w towarzystwie przemytnika ludzi, sześć autobusem, a cztery pieszo.

Jak dodała Rendlova, policja "podjęła kroki prawne" wobec trzech osób podejrzanych o przemyt ludzi.

W jej ocenie sytuacja na granicy czesko-austriackiej jest spokojna. Po przywróceniu kontroli na granicy Niemiec i Austrii czeska policja wezwała 200 funkcjonariuszy do pomocy w przeprowadzaniu kontroli na granicy czeskiej. Obecnie monitorują oni sytuację w pasie wzdłuż granicy czesko-austriackiej oraz przeprowadzają wyrywkowe kontrole - dodała.

"W nadchodzących dniach działania czeskiej policji będą nadal podejmowane w reakcji na rozwój wydarzeń, przede wszystkim z uwzględnieniem liczby przybywających migrantów" - podkreśliła Rendlova.

Między styczniem a sierpniem br. migracja w Czechach wzrosła o ok. 110 proc., zatrzymano 6 092 cudzoziemców, czyli o 3 214 więcej niż w tym okresie rok wcześniej.

W poniedziałek czeski prezydent Milosz Zeman poparł zamiar skierowania wspólnych patroli policji i wojska do pilnowania granic państwa w związku z kryzysem migracyjnym. Zaznaczył, że patrole te miałyby zatrzymywać nielegalnych imigrantów na samej granicy, uniemożliwiając im przedostanie się w głąb kraju.

20 sierpnia czeski rząd zatwierdził możliwość skierowania do 2 600 żołnierzy do ochrony granic przed uchodźcami.

Szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek również w poniedziałek oświadczył, że Czechy nie wprowadzą na razie kontroli na granicy z Austrią.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze