Informacje

Linia produkcyjna silników dieslowskich VW, oznaczanych symbolem TDI, fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE
Linia produkcyjna silników dieslowskich VW, oznaczanych symbolem TDI, fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

Volkswagen może wpaść w ostry poślizg. Koncern jest podejrzewany w USA o manipulowanie pomiarem spalin. VW grozi 18 mld dolarów kary

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 września 2015, 19:52

    Aktualizacja: 20 września 2015, 16:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Niemiecki koncern Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich. Może to oznaczać dla producenta ogromne kary. Szef Volkswagena Martin Winterkorn poinformował w niedzielę o zarządzeniu zewnętrznego śledztwa w związku z oskarżeniami amerykańskiej federalnej Agencji Ochrony Środowiska.

Według EPA Volkswagen używał specjalnego oprogramowania, żeby manipulować pomiarem zawartości szkodliwych substancji w spalinach. EPA mówi o złamaniu ustawy o ochronie klimatu (Clean Air Act) i wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z ok. 482 tysięcy samochodów marki Volkswagen i jednego z modeli Audi.

Zakwestionowane przez EPA oprogramowanie ma umożliwiać uaktywnianie systemu kontroli spalin tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych pojazdów z silnikami oznaczanymi jako TDI (Turbo Diesel Iniection). Oznaczałoby to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej - twierdzi dpa.

Amerykanie zwrócili dotąd uwagę na modele Jetta, Golf, Beatle i Audi A3 z lat 2009-2015 oraz model Passat z lat 2014-2015.

Przedstawicielka EPA Cynthia Giles podkreśliła, że "sięganie po takie metody, żeby obejść standardy ochrony klimatu jest nielegalne". Zapowiedziała energiczne kontynuowanie śledztwa.

Agencja dpa zwraca uwagę, że teoretycznie Volkswagenowi mogłyby grozić kary w wysokości do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, czyli w sumie ponad 18 mld dolarów. Rzecznik Volkswagena zapewnił, że koncern bardzo poważnie traktuje zarzuty EPA, współpracuje z tą agencją i dokłada wszelkich starań, by sprawę wyjaśnić.

Szef Volkswagena Martin Winterkorn poinformował w niedzielę o zarządzeniu zewnętrznego śledztwa w związku z oskarżeniami amerykańskiej federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) dotyczącymi manipulowania przez ten koncern pomiarem spalin w jego samochodach.

"Osobiście głęboko ubolewam nad tym, że nadużyliśmy zaufania naszych klientów i opinii publicznej" - podkreślił Winterkorn w oświadczeniu. "Nie tolerujemy i nie będziemy tolerować żadnego naruszania naszych wewnętrznych reguł, ani prawa" - zapewnił.

Nie wiadomo na razie, kto ma prowadzić wspomniane zewnętrzne śledztwo w sprawie zarzutów EPA.

Niemiecka organizacja Deutsche Umwelthilfe (DUH) zajmująca się ochroną klimatu i prawami konsumentów zapowiedziała wejście przeciwko Volkswagenowi na drogę sądową, by doprowadzić do zakazu poruszania się w Niemczech samochodów z silnikami dieslowskimi. DUH od dawna zarzuca niemieckiemu przemysłowi motoryzacyjnemu zaniżanie zawartości szkodliwych substancji w spalinach z silników dieslowskich.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze