Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Trend RPP: Stopy procentowe pozostaną bez zmian przez lata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 listopada 2015
  • 07:47
  • 0
  • Tagi: finanse gospodarka Narodowy Bank Polski NBP Rada Polityki Pieniężnej RPP stopy procentowe
  • Powiększ tekst

Z wypowiedzi przedstawicieli partii PiS, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne wynika, że deficyt budżetowy w stosunku do prognozowanego nie zostanie zwiększony i nie powinien przekroczyć poziomu 3%. Spełnienie tych zapowiedzi powinno wpłynąć na zachowanie równowagi makroekonomicznej oraz stabilności krajowej waluty i obligacji.

Jak powiedział Mariusz Adamiak, Dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie skłonna do gwałtownych ruchów i skupi się na pragmatycznej obserwacji sytuacji gospodarczej kraju.

– Obniżenie stóp procentowych jest możliwe w sytuacji, gdy Europejski Bank Centralny zgodzi się na obniżkę stóp procentowych w swoim obszarze. Obecnie stopy procentowe kształtują się na poziomie –0,2% i istnieje możliwość ich obniżenia. Może to spowodować reakcję NBP, który ma możliwość delikatnej obniżki stóp procentowych, jednocześnie mając na uwadze stabilność polskiej waluty. W Polsce stopy procentowe jeszcze przez długi czas zostaną na poziomie zbliżonym do obecnego – mamy niską presję inflacyjną, a aktualna koniunktura i perspektywy dla strefy euro nie służą podniesieniu stóp procentowych w kolejnych latach – ocenia Adamiak.

eNewsroom/ as/

Komentarze