Informacje

Obrady plenarne COP21 w Paryżu, fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Obrady plenarne COP21 w Paryżu, fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Węgiel ma kolosalną przyszłość – przekonują polscy naukowcy. Ale na konferencji w Paryżu nie tego chcą słuchać...

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 grudnia 2015, 17:42

    Aktualizacja: 12 grudnia 2015, 09:21

  • 3
  • Powiększ tekst

Węgiel może być czysty, w Polsce powstają nowoczesne bloki i przyszłościowe technologie - przekonywali w Paryżu przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Podczas polskiej prezentacji na szczycie klimatycznym w Paryżu prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej i dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla prezentowali czyste technologie węglowe i osiągnięcia Polski w tym zakresie.

Jak podkreślił prof. Nowak, Polska ma czym się pochwalić.

"Zazdroszczą nam ludzie na całym świecie (...). To są rzeczywiste demonstracyjne instalacje, które pracują w naszej energetyce, żeby pokazać jak poradzić sobie z CO2 podczas spalania węgla" - powiedział PAP po prezentacji.

Wskazał, że w Polsce realizowany był strategiczny program dla energetyki, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem było "opracowane kilku opcji technologicznych dotyczących spalania węgla i pozwalających na drastycznie zmniejszenie emisji CO2".

Wymienił największy na świecie kocioł spalający biomasę w Połańcu, największe bloki fluidalne pozwalające spalać gorszej jakości paliwa i biomasę w Łagiszy i Turowie. "Czy ktoś wie, gdzie to jest? W Polsce" - mówił.

"Dzięki czystym technologiom jest przyszłość dla węgla, olbrzymia przyszłość, to trzeba powtarzać wiecznie, że węgiel w Polsce ma przyszłość. Jest to nasze paliwo zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne, mamy technologie, w Polsce powstają nowoczesne bloki i mamy technologie przyszłościowe" - przekonywał przedstawiciel AGH.

Poinformował, że nowoczesny blok węglowy o mocy około 900 megawatów, taki jak w Jaworznie, kosztuje około 6,8 mld złotych. Zauważył, że jeżeli fińska firma Fortum buduje w Polsce duży węglowy blok energetyczny w Zabrzu, to "chyba potrafią wyliczyć, że jest to jednak paliwo najtańsze, pewne".

Pytany podczas prezentacji o źródła odnawialne energii w Polsce, odparł, że energetyka wiatrowa w naszym kraju jest ograniczona, gaz jest możliwością, ale jest droższy od węgla, a elektrownia jądrowa to ogromna inwestycja.

"Podstawą produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce jest węgiel" - podkreślił w rozmowie z PAP Nowak. Poinformował, że 85 proc. energii produkowanej jest z węgla. "Nie mamy w tej chwili innej opcji technologicznej" - dodał.

Pytany o geotermię i biomasę, odparł, że są to ciągle małe źródła. "Geotermia może być (używana) do produkcji ciepła, nie do produkcji energetycznej. Biomasę utylizujemy" - powiedział Nowak.

Dr Sobolewski powiedział PAP, że prezentacja w Paryżu miała pokazać "inne spojrzenie na węgiel". "W Europie jest to spaczenie, histeria antywęglowa" - zaznaczył. "_Chcieliśmy pokazać, że węgiel może być brudny, ale może być czysty, to tylko zależy od technologii". Zauważył, że chodzi o technologie zarówno dla wielkiej energetyki, jak i dla pojedynczego użytkownika.

"Trzeba po prostu iść z duchem czasu. I jeżeli zaproponujemy dobrą technologię, rzeczywiście niskoemisyjną i na koniec (...), jeśli nie będzie ona przerażająco droga, to następny etap już nie jest dla naukowców (...), ale dla polityków. Oni muszą pokazać: chcemy to promować, wdrażać" - zaznaczył.

Wymienił opcje czystych technologii węglowych, takie jak m.in. wysokosprawna energetyka, czyli spalanie, usuwanie CO2 ze spalin, zgazowanie węgla, czyli przemiana węgla w paliwo gazowe.

Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla podczas prezentacji przedstawił m.in. działalność Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu, z jego pilotażowymi instalacjami do zgazowywania węgla i usuwania dwutlenku węgla ze spalin.

W Paryżu, podczas oficjalnych wydarzeń szczytu klimatycznego, praktycznie nie mówi się o czystych technologiach węglowych, wymienia się jedynie wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS). Polska prezentacja na temat czystych technologii węglowych zgromadziła jedynie umiarkowaną liczbę słuchaczy.

Z Paryża Julita Żylińska (PAP), sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze