Informacje

Kuluary obrad szczytu w Paryżu w hali Le Bourget, fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Kuluary obrad szczytu w Paryżu w hali Le Bourget, fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Szczyt klimatyczny w Paryżu: dla Polski szansą lasy, zasoby geotermalne i biomasa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2015, 22:52

    Aktualizacja: 1 grudnia 2015, 23:51

  • Powiększ tekst

Szansą Polski w energii odnawialnej są zasoby geotermalne i biomasa - powiedział we wtorek na polskiej konferencji podczas szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że trzeba myśleć nie tylko o redukcji emisji CO2, ale i o jego absorpcji przez lasy.

"Jesteśmy 23 lata po Rio de Janeiro (Szczyt Ziemi - PAP), ale wciąż mamy te same problemy (...): złą wodę, złe powietrze, zanikanie gatunków (...). Ważne jest dla nas zbudowanie nowego kompromisu na światową skalę, zgodnego z konwencją klimatyczną ONZ. Ale to, co jest w niej zapisane, to zmniejszenie koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Jak to zrobić? Dzięki dwóm rodzajom działalności: zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i (...) odnowieniu przyrody" - mówił we wtorek wieczorem na polskiej konferencji w ramach COP21 minister środowiska Jan Szyszko. "Jeśli będziemy mieli zregenerowaną glebę i zregenerowany las, będziemy mieli bioróżnorodność, dobrą glebę i wodę" - zaznaczył.

O znaczeniu właściwej polityki zalesiania mówiła w poniedziałek podczas wystąpienia na inauguracji paryskiego szczytu premier Beata Szydło.

"To ważne, żeby nie patrzeć tylko na nowe efektywne instalacje redukcji emisji gazu do atmosfery; ważne, żeby też myśleć, jak absorbować CO2 poprzez odnowienie przyrody" - tłumaczył we wtorek Szyszko.

Jego zdaniem w tym kierunku trzeba iść - zrównoważonego rozwoju na świecie. Jak podkreślił, zrównoważony rozwój to rozwój gospodarczy przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych.

W opinii ministra przyszłą politykę klimatyczną trzeba tworzyć przy uwzględnieniu specyfiki poszczególnych krajów.

"W naszej sytuacji, jeśli się spojrzy na energię odnawialną, naszą szansą są zasoby geotermalne i biomasa, jeśli spojrzeć na rolnictwo i leśnictwo" - powiedział.

Uczestnicy wtorkowej konferencji mówili m.in. o tym, jak wykorzystać lasy na rzecz przyspieszenia procesu absorpcji CO2.

"Lasy w Polsce pokrywają 9 mln hektarów (...), wkład lasów w pochłanianie CO2 w latach 1990-2005 wynosił 330 milionów ton. Porównując to do pierwszego okresu obowiązywania Protokołu z Kioto (2005-2012) mogę powiedzieć: cel redukcyjny przypisany Polsce na ten okres protokołu wynosił 170 mln ton, więc chciałbym podkreślić, że redukcja emisji dokonana przez las jest prawie równa przypisanym celem redukcyjnym w pierwszym protokole z Kioto, jeśli przeliczymy to na siedem lat" - przekonywał Tomasz Wójcik, doradca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Z kolei biorący udział w konferencji zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Tomasz Zawiła-Niedźwiecki poinformował PAP, że Lasy Państwowe planują utworzyć specjalne nadleśnictwa "dedykowane absorpcji dwutlenku węgla".

"Już od przyszłego roku chcielibyśmy zorganizować eksperymentalnie takie różne typy drzewostanu, które byłyby dedykowane absorpcji węgla. Prawdopodobnie to będzie kilka nadleśnictw w Polsce, w których będą eksperymentalnie prowadzone specjalne postępowania hodowlane, zabiegi zarządcze: takie rodzaje cięć, sadzeń lasu (...), żeby las jak najwięcej akumulował dwutlenku węgla" – powiedział Zawiła-Niedźwiecki. Jak zastrzegł, taka działalność nie ogranicza w żaden sposób dotychczasowych funkcji leśnictwa, m.in. produkcji drewna.

W polskiej konferencji w Paryżu wziął też udział prezes Geothermal Energy Resources Piotr Długosz. Mówił o potencjale geotermii zwłaszcza w produkcji ciepła, ale także elektryczności oraz o projektach w Toruniu i w Kole. "Moim zdaniem energia geotermalna jest dużo za daleko za energią wiatrową i fotowoltaiką, ale ma dużo większy potencjał w Polsce niż one obydwie" - ocenił.

Z Paryża Julita Żylińska (PAP), sek

Wokół szczytu klimatycznego w Paryżu czytaj tutaj:

Szczyt w Paryżu: elita elit obiecuje światu energetyczny raj już za 15 lat

Pracowity dzień premier Szydło w Paryżu: spotkania z wierchuszką Unii i budowanie politycznej koalicji

Rusza szczyt klimatyczny (COP21) w Paryżu: wiele zależy od stanowiska Polski, ale Unia nie obawia się o poparcie Warszawy

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych