Informacje

Adam Purwin, były prezes PKP Cargo
Adam Purwin, były prezes PKP Cargo

Adam Purwin złożył rezygnację z funkcji prezesa PKP Cargo

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 grudnia 2015, 13:47

    Aktualizacja: 14 grudnia 2015, 16:11

  • 1
  • Powiększ tekst

Prezes PKP Cargo Adam Purwin złożył rezygnacje z funkcji prezesa zarządu spółki ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie. Purwin prezesem PKP Cargo została w lutym 2014 r.

"Pan Adam Purwin wskazał, że przyczyną złożenia rezygnacji +są ważne powody, w szczególności osobiste+" - czytamy w komunikacie giełdowym.

Jak podkreślono rada nadzorcza podziękowała Purwinowi za wkład włożony w rozwój spółki, "w szczególności za wprowadzenie PKP Cargo na Giełdę Papierów Wartościowych, ekspansję międzynarodową oraz skuteczną restrukturyzację".

Cytowany w komunikacie Purwin zaznaczył:

"Przez blisko trzy lata budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP Cargo. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej".

Adam Purwin został wybrany prezesem PKP Cargo w drodze konkursu 6 lutego 2014 roku. Wcześniej – od lutego 2013 roku - pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych PKP CARGO i odpowiadał za przygotowanie debiutu giełdowego spółki.

Rezygnacja Purwina następuje w sytuacji konfliktu w firmie, gdzie na piątek 18 grudnia załoga zapowiada strajk generalny.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk z zaskoczeniem przyjął informację o dymisji szefa PKP Cargo.

"Jestem bardzo zaskoczony podaniem się do dymisji szefów PKP Cargo i PKP Polskich Linii Kolejowych, tym bardziej, że wdrażamy nowy rozkład jazdy" – powiedział cytowany w komunikacie resortu infrastruktury i budownictwa minister Andrzej Adamczyk.

Dodał, że zarządy PKP PLK oraz PKP Cargo pracują normalnie. "Procedury powoływania szefa PKP Cargo są zawiłe, ale już wkrótce zostaną wdrożone” - zaznaczył minister.

Sytuacja w PKP Cargo jest "bardzo niezdrowa" - mówił wcześniej minister Adamczyk. Choć nie popiera zapowiadanego na 18 grudnia br. strajku w spółce, to jednak zapewnia, że rozumie rozgoryczenie jej pracowników. Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy działający w PKP Cargo wyznaczył 18 grudnia dniem rozpoczęcia kroczącego strajku generalnego. Strajk zacznie się w Śląskim Zakładzie spółki - poinformowało PKP Cargo.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w UE. 30 października 2013 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln t ładunków.

Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. pozostałych wagonów innego typu, 1,3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tyle lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22,6 tys. osób.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze