Informacje

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Tauron pracuje nad nową strategią. "Będziemy stawiać na węgiel"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 lutego 2016, 13:58

  • Powiększ tekst

Do połowy tego roku nowa strategia grupy energetycznej Tauron powinna być przedłożona do zatwierdzenia akcjonariuszom - zapowiedział prezes grupy Remigiusz Nowakowski. Założenia tego dokumentu mają być gotowe przed końcem marca.

"Jako zarząd chcemy wypracować główne założenia do końca pierwszego kwartału, natomiast liczymy, że do końca drugiego kwartału 2016 r. będziemy przedstawiać (strategię) już do zatwierdzenia naszym organom właścicielskim, akcjonariuszom" - powiedział prezes, który towarzyszył w poniedziałek premier Beacie Szydło podczas wizyty na budowie nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III w Jaworznie (Śląskie).

Budowany kosztem ok. 6,2 mld zł nowy blok o mocy 910 megawatów to największa obecnie inwestycja grupy Tauron i jedna z kilku największych w polskiej energetyce. Blok będzie zużywać ok. 2-3 mln węgla rocznie przez kolejne 30-40 lat. Ma ruszyć w 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem; w kwietniu rozpocznie się montaż stalowej konstrukcji kotła, powstaje 180-metrowa chłodnia kominowa.

Prezes Nowakowski zapewnił, że Tauron, dla którego węgiel jest dominującym nośnikiem energii, nadal będzie korzystał z tego surowca, będącego dla spółki "lokalnym paliwem". Jednocześnie zamierza robić wszystko, aby korzystanie z węgla było ekologiczne i efektywne - przykładem ma być właśnie nowy blok w Jaworznie, którego sprawność energetyczna będzie o ok. 12 proc. wyższa od średniej sprawności w polskiej energetyce; instalacja spełni też wyśrubowane normy ekologiczne.

Mówiąc o nowej strategii grupy Tauron prezes wyraził nadzieję, że zapewni ona spółce - jak mówił - "dobrą przyszłość i stabilną dostawę energii do polskiego systemu energetycznego".

"Strategia to dzisiaj fundamentalna kwestia dla spółki. Chcemy popatrzeć w przyszłość - strategia ma za zadanie przewidzieć pewne trendy rynkowe, które wystąpią w sektorze energetycznym, również w górnictwie" - tłumaczył Nowakowski.

Dokument ma też ujmować przewidywane regulacje dla sektora energetycznego - na szczeblu unijnym i krajowym. Prezes Tauronu liczy tu na współpracę z Ministerstwem Energii, którego powołanie - jego zdaniem - pozytywnie wpłynie na "ukształtowanie długoterminowych ram rozwoju spółek energetycznych".

Wśród ważnych dla spółki przyszłych regulacji prezes wymienił ewentualne wprowadzenie rozwiązań, tworzących mechanizmy płatności spółkom energetycznym za moc. Chodzi o tzw. rynek mocy, dzięki któremu wytwórcy energii mogliby otrzymywać środki nie tylko za faktycznie wytworzoną i sprzedaną energię, ale także - przynajmniej w części - za moc wytwórczą, którą stawiają na potrzeby polskiego systemu elektroenergetycznego. Tego typu rozwiązania od dawna są postulowane przez producentów energii.

"Nie mamy pewności, czy nasz nowy blok będzie mógł pracować tyle godzin w ciągu roku, żeby koszty jednostkowe były najniższe. Żebyśmy mogli to zrobić, musimy mieć zagwarantowany zakup tej mocy w systemie" - wyjaśnił prezes, tłumacząc postulat dotyczący rynku mocy.

Nowa strategia Tauronu ma służyć m.in. zwiększeniu efektywności i podniesieniu wartości grupy. Zarząd chce w niej pokazać inwestorom ścieżkę długofalowej budowy wartości, m.in. poprzez zapewniające dobrą rentowność inwestycje oraz nastawienie na klientów, którzy są największą wartością dla grupy, integrującej w sobie różne rodzaje aktywności - od wydobycia węgla, poprzez produkcję energii, po jej dystrybucję i sprzedaż finalnym odbiorcom.

Jak zapowiadał w grudniu tego roku prezes Nowakowski, właśnie sprzedaż energii i dodatkowych usług mają być wśród głównym kierunków nowej strategii. Ma ona również wpisywać się w rządowy program dla polskiej energetyki. Ważnym jej elementem będą badania i rozwój.

Obecnie w grupie Tauron obowiązuje strategia na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2023, przyjęta w połowie 2014 r. przez poprzedni zarząd spółki. Wśród kluczowych inwestycji tego planu znalazły się m.in. budowa bloku o mocy 910 megawatów w Jaworznie i budowa bloku o mocy 413 megawatów w Elektrowni Łagisza.

Cały plan inwestycyjny na lata 2014-2023 wyceniono w dotychczasowej strategii na ok. 37 mld zł. Prócz inwestycji w nowe źródła wytwarzania energii wymieniono tam m.in. inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej umożliwiające przyłączanie źródeł (w tym rozproszonych), sprostanie wyzwaniom wprowadzonej regulacji jakościowej, inwestycje w źródła kogeneracyjne oraz modernizację i rozwój sieci ciepłowniczej, a także inwestycje w górnictwo - w kopalniach Janina i Sobieski. Niedawno grupa Tauron kupiła kolejną kopalnię - Brzeszcze.

Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych