Informacje

fot. Foter.com/mkhmarketing/CC BY
fot. Foter.com/mkhmarketing/CC BY

Facebook pod lupą niemieckiego urzędu antykartelowego. „Nadużywa dominującej pozycji”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 marca 2016, 11:11

    Aktualizacja: 2 marca 2016, 12:36

  • 2
  • Powiększ tekst

Facebook podejrzany o nadużywanie dominującej pozycji na rynku w procesie zbierania i wykorzystywania danych swoich użytkowników. Postępowanie przeciw Facebookowi wszczął niemiecki urząd antykartelowy (Bundeskartellamt).

Wskazano, że Facebook na wielką skalę zbiera dane osobowe swych użytkowników i tworząc ich profile umożliwia reklamodawcom docieranie do nich z precyzyjnie dobraną reklamą.

Należy sprawdzić, "czy są oni wystarczająco informowani o formie i skali pozyskiwania danych" - podkreślił urząd antykartelowy, dodając, że są poważne wątpliwości, czy postępowanie Facebooka w tej kwestii jest dopuszczalne. Zasady pozyskiwania i wykorzystania danych są określone w regulaminie Facebooka, który użytkownicy muszą zaakceptować, by korzystać z usług tego portalu.

Agencja dpa odnotowuje, że różne niemieckie organizacje zajmujące się ochroną danych i ochroną konsumentów od pewnego czasu zarzucają Facebookowi, że zbiera za dużo danych i nie robi tego w sposób wystarczająco transparentny.

Rzeczniczka Facebooka wyraziła przekonanie, że działalność portalu społecznościowego jest zgodna z prawem i zapewniła o woli współpracy z Bundeskartellamt.

(PAP)

Czytaj też: Mark Zuckerberg wśród najbogatszych ludzi świata. Zobacz najnowszy ranking "Forbesa"

Powiązane tematy

Komentarze