Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Praca pozwoli Ci zwiedzić świat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 lutego 2013, 11:46

  • Powiększ tekst

Polscy specjaliści i menedżerowie mają możliwość wyboru pracy, która umożliwi im podróże po całym świecie. Nowe wyzwania w różnych miejscach i kulturach składają się na pasjonujące życie. Mimo, że taka praca bywa również bardzo wyczerpująca chętnych nie brakuje. Jakie zawody umożliwią zdobycie międzynarodowych doświadczeń?

Informatyk w podróży

Bardzo dobra opinia o polskich specjalistach IT w krajach zachodnich oraz rozwój rynku centrów R&D w Polsce sprawiają, że oferty udziału w projektach międzynarodowych są dla informatyków codziennością. Struktura coraz większej liczby firm jest rozproszona – mają oddziały i klientów na całym świecie. Specjalista IT zatrudniony w takiej firmie, często bierze udział w zadaniach w bardzo różnych lokalizacjach. Wymagana jest mobilność, ale taka praca niesie za sobą szereg korzyści: zdobycie cenionego przez pracodawców doświadczenia międzynarodowego, wyszlifowanie języka obcego, poznanie różnych kultur organizacyjnych.

„Pracodawcy kuszą kandydatów do projektów międzynarodowych atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Przykładowo Java Deweloper w kraju zarabiający 7000-8000 PLN brutto miesięcznie, podróżując może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 9 000-10 000 PLN brutto miesięcznie, natomiast SAP'owiec decydując się na częste wyjazdy zagraniczne, może podnieść swoje zarobki o 35%”

– komentuje Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services.

Sprzedawca na końcu świata

Polscy menedżerowie ds. sprzedaży coraz cześciej awansują na stanowiska międzynarodowe, ale równie często mamy do czynienia z ekspansją polskich firm zagranicę, co wymusza rozwijanie w innych krajach struktur sprzedaży. Dzięki temu przed pracownikami otwierają się możliwości pracy w najodleglejszych lokalizacjach świata.

„Handlowcy coraz częściej się specjalizują w obsłudze poszczególnych kultur. Specjaliści od handlu na rynkach azjatyckich muszą stosować zupełnie inne taktyki niż sprzedawcy działający w krajach Ameryki Południowej. Są to bardzo ciekawe zawody i jednocześnie bardzo dobrze wynagradzane. Samodzielny handlowiec pracujący na zagranicznych rynkach może zarobić ponad 20 000 PLN brutto miesięcznie – czyli dwa razy więcej niż pracując tylko w Polsce”

– podkreśla Aleksandra Kujawa, menedżer Antal Sales & Marketing.

Inne stanowiska w obszarze marketingu i sprzedaży, które wiążą się z częstymi podróżami to: dyrektor komercyjny, dyrektor marketingu ds. rynków międzynarodowych oraz Interim Manager.

Kontrola jakości od Niemiec do Chin

Również inżynierowie mają możliwość podróżowania. Najczęściej świat zwiedzają inżynierowie związani z oceną, poprawą i rozwojem działu jakości u swoich dostawców. Duże firmy produkcyjne przygotowują programamy rozwojowe dla swoich kooperantów by podwyższyć i utrzymać wysoki poziom jakości produkcji. W podróży można spędzić nawet od od 50% do nawet 90% czasu pracy, a destynacji jest wiele.

„Dostawcy półproduktów do polskich fabryk najczęściej ulokowani są w takich krajach jak: Niemcy, Francja czy Chiny. Dzięki wizytom w tych zakładach inżynierowie jakości mogą zobaczyć pełen przekrój sposobu pracy i technologii. Taki system pracy sprzyja znacząco rozbudowie swojej sieć kontaktów, które są nieocenione w działaniach rozwojowych.  Warunkiem koniecznym do tej pracy jest bardzo duża wiedza z obszaru narzędzi jakości, procesów produkcyjnych oraz biegła znajomość j. angielskiego i/lub niemieckiego umożlwiająca komunikację na poziomie specjalistycznym – technicznym”

– zauważa Agnieszka Gosthorska, starsza konsultantka Antal Engineering & Operations.

By rozpocząć pracę na takim stanowisku należy mieć kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku Inżynieryjnym w dziale jakości lub produkcji. Osoba taka może liczyć na wynagrodzenie rzędu od 6 500 do 8 000 PLN brutto miesięcznie – Doświadczony SQA z 4-5 letnim stażem możne już liczyć na zarobki rzędu 9000 15 000 PLN brutto miesięcznie w zależności od wielkości firmy, zakresu obowiązków oraz branży.

Mapa pod lupą polskiego finansisty

Wydawać by się mogło, że praca finansisty jest jedną z bardziej stabilnych i nie wymagających mobilności. Jednak stanowisko audytora wewnętrznego w międzynarodowej organizacji związane jest z bardzo częstymi podróżami – zajmują one nawet 40-50% czasu pracy.

„Taką pracę cenią szczególnie młode, dynamiczne osoby. Jest dla nich sposobem na zapoznanie się z innymi kulturami organizacyjnymi, a także okazją do udowodnienia swoich umiejętności współpracy z różnymi zespołami w strukturach międzynardowych”

– informuje Monika Blazejewicz, starsza konsultantka Antal Finance & Accountancy.

Na stanowisku audytora wewnętrznego zarobki wahają się w granicach 12 000-18 000 PLN brutto miesięcznie.

Dla kogo praca w świecie?

Aby zdobyć pracę umożliwiającą podróże, w pierwszej kolejności należy zadbać o biegłą znajomość języków obcych. Warto także dokształcać się w kontekście zasad kultury biznesowej w różnych krajach, a także rozwijać kompetencje miękkie: asertywność, a jednocześnie umiejętność współpracy w zespole. Nie należy zapominać, że częste podróże, choć niewątpliwe ekscytujące są też wyczerpujące. Trudne jest ułożenie sobie i zaplanowanie życia prywatnego, rodzinnego.

„Często jesteś na nogach 24 godziny – a opóźnienie lotu może łatwo zniszczyć szczegółowo zaplanowany dzień. Świetna organizacja, a przy tym elastyczność i odporność na stres są cechami obowiązkowymi. Współpraca w różnych kulturach organizacyjnych wymaga dużo cierpliwości i toleracji dla odmiennych standardów. Warto dokładnie przeanalizwać wszystkie argumenty za i przeciw zanim ruszymy na podbój świata”

– zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal Sales & Marketing.

 

Antal International

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych