Informacje

Członek rady nadzorczej koncernu VW Wolfgang Porsche i prezes zarządu VW Mathias Mueller - miny mówią same za siebie, fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE
Członek rady nadzorczej koncernu VW Wolfgang Porsche i prezes zarządu VW Mathias Mueller - miny mówią same za siebie, fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

Volkswagen na gigantyczym minusie. Płaci rachunki za aferę spalinową

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 23 kwietnia 2016, 07:08

    Aktualizacja · 23 kwietnia 2016, 09:11

  • 0
  • Tagi: afera spalinowa biznes motoryzacja produkcja samochodów Volkswagen
  • Powiększ tekst

Największy niemiecki producent samochodów Volkswagen zamknął rok 2015 rekordową stratą w wysokości 1,4 mld euro - poinformowały w piątek władze koncernu w Wolfsburgu. Główną przyczyną złego wyniku są koszty związane z tzw. skandalem spalinowym. W 2014 roku koncern wygospodarował zysk w wysokości 11 mld euro.

Volkswagen zmuszony był utworzyć rezerwę w wysokości 16,2 mld euro na pokrycie spodziewanych kosztów związanych ze skutkami skandalu dotyczącego manipulacji testami spalin.

We wrześniu Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie. Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później - że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów na benzynę, niż poprzednio zakładano.

Obroty koncernu w 2015 roku wyniosły 213,3 mld euro i były wyższe o 5,4 proc. niż rok wcześniej.

Zarząd i rada nadzorcza koncernu postanowiły pomimo strat zaproponować zgromadzeniu akcjonariuszy wypłacenie dywidendy w wysokości 0,11 euro za akcję zwykłą i 0,17 euro za akcję uprzywilejowaną. Rok wcześniej akcjonariusze dostali 4,80 i 4,86 euro za akcję.

Koncern postanowił wstrzymać wypłatę 30-proc. ruchomych wynagrodzeń członków zarządu. Środki zostaną zamienione na akcje i odłożone. Po upływie trzech lat będą oni mogli odzyskać zamrożone wynagrodzenie, jeśli kurs akcji wzrośnie w tym czasie o co najmniej 25 proc.

Szef rady nadzorczej Hans Dieter Poetsch zrezygnował na własne życzenie z wynagrodzenia w wysokości 2,3 mln euro.

Jak pisze agencja dpa, ostatni raz Volkswagen zanotował stratę w 1993 roku - 1,94 mld marek, czyli około miliarda euro.

PAP, sek

Komentarze