Informacje

Fot. Freeimages/Damian Siwiaszczyk
Fot. Freeimages/Damian Siwiaszczyk

W tej branży wyprzedziliśmy Niemców i jesteśmy największym eksporterem w Europie!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 kwietnia 2016, 12:56

    Aktualizacja: 26 kwietnia 2016, 13:05

  • 3
  • Powiększ tekst

Nasz przemysł dynamicznie się rozwija, szczególnie w niektórych sektorach. W Europie nie ma już kraju, który eksportowałby stolarkę na większą skalę niż Polska.

Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”, Polska wyprzedziła Niemcy i Włochy, stając się jest największym eksporterem stolarki w całej Europie.

Ponad 1,5 miliarda euro – tyle wynosiła wartość okien i drzwi wyprodukowanych w Polsce w 2015 roku i wysłanych do zagranicznych odbiorców. Taki wynik – o 13 proc. lepszy niż w roku 2014 – dał nam pierwsze miejsce wśród wszystkich eksporterów stolarki otworowej na Starym Kontynencie.

>> Czytaj również: Polski rynek pracy najmocniejszy od 25 lat!

Zdaniem Jacka Siwińskiego, dyrektora generalnego firmy Velux Polska, dobra kondycja polskiej branży stolarskiej to zasługa m.in. dużego krajowego rynku modernizacji i budownictwa mieszkaniowego, dzięki któremu rodzime firmy mogły rozwinąć skrzydła, a następnie ruszyć na podbój zagranicznych rynków.

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że w Polsce działa ponad 2,5 tysiąca producentów okien. Najwięksi z nich, tacy jak Oknoplast i Drutex, za granicą sprzedają już ok. 70 proc. wszystkich swoich produktów.

MK

Powiązane tematy

Komentarze