Informacje

fot. YouTube
fot. YouTube

40 mln dolarów za przeróbkę z wściekłym Hitlerem?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 maja 2016, 12:02

  • 10
  • Powiększ tekst

Bank BNP Paribas właśnie zakończył ugodą sprawę wytoczoną mu przez byłego pracownika pochodzenia żydowskiego. Pozew opiewał na kwotę 40 mln dolarów i dotyczył jednej z przeróbek słynnego fragmentu obrazu "Upadek", w którym grający Adolfa Hitlera aktor brutalnie ruga swoich podwładnych.

Były pracownik BNP Paribas zaskarżył bank za to, że podczas spotkania szkoleniowego pokazano uczestnikom parodię słynnej sceny z filmu "Upadek" Oliviera Hirschbiegela, w której grający Adolfa Hitlera aktor Bruno Ganz w brutalnych słowach ruga swoich podwładnych, podczas ostatnich godzin II wojny światowej. W internecie znaleźć można liczne przeróbki "wściekającego się Hitlera", dotyczące kina, gier czy nawet sportu. W tym przypadku Hitler był umiejscowiony w roli prezesa konkurencyjnego Deutsche Banku.

Pozywającym był 47-letni Jean-Marc Orlando pochodzący ze Scarsdale w Nowym Jorku. Kiedy pracownik BNP Paribas i przy tym ortodoksyjny Żyd złożył do przełożonych skargę na ekipę przygotowującą szkolenie za to, iż nakazano mu oglądanie "zabawnej" przeróbki z Adolfem Hitlerem, miał zostać za to ukarany. Dlatego też po opuszczeniu BNP złożył pozew do sądu.

Teraz doszło do ugody w sądzie w Nowym Jorku. Szczegóły ugody nie są znane, jednak ujawniono, że Orlando "przedstawił wiarygodne dowody na to, iż pokazanie mu filmiku stworzyło dlań wrogą przestrzeń w pracy." Z kolei po skardze Orlando jego przełożeni podczas kwartalnej oceny pracy, według sądu "ocenili jego kwalifikacje i dotychczasową pracę niewiarygodnie wręcz nisko". Co więcej, sąd przychylił się do zdania Orlando, który wskazał, że podczas emisji filmiku, jego koledzy i koleżanki z pracy pozwalali sobie na "antysemickie uwagi".

Orlando przed sądem przedstawił też świadectwa członków swojej rodziny, którzy podczas II wojny światowej mieszkali w Tunezji, przez co byli dotknięci działaniami reżimu Hitlera.

Bank BNP Paribas odmawia wszelkich komentarzy w tej sprawie.

The New York Jewish Week/ The Times of Israel/ as/

Powiązane tematy

Komentarze