Informacje

fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Drony podbijają gospodarkę. Wartość rynku rośnie w zawrotnym tempie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2016, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Na 127 mld dolarów szacuje się potencjał globalnego rynku usług z użyciem dronów. Komercyjnie bezzałogowe pojazdy latające najlepiej wykorzystać można m.in. w budownictwie, rolnictwie i transporcie - podała firma doradcza PwC.

Według ekspertów rynek ma szansę osiągnąć tę wartość w 2020 roku. Wskazali, że największą barierą w różnych obszarach świata jest przestarzałe prawo.

PwC poinformowała też, że właśnie w Polsce ulokowała swoje pierwsze centrum dla rozwiązań biznesowych, wykorzystujących drony - Drone Powered Solution. Decyzję podjęto uwzględniając nowoczesne polskie przepisy, które pozwalają na szerokie zastosowanie tych urządzeń latających.

Raport wybija, że potencjał światowego rynku zastosowań technologii dronowych w 2015 roku wyniósł 127,3 mld dol. Drony według PwC najszerzej można stosować w sektorze infrastruktury (jego udział eksperci szacują na 45 mld dol.), rolnictwa (32 mld dol.) oraz transportu (13 mld dol.). Oprócz tego można ich użyć też w branży ochrony (10,5 mld dol.), mediach i rozrywce (8,8 mld dol.), ubezpieczeniach (6,8 mld dol.), telekomunikacji (6,3 mld dol.) oraz górnictwie (4,3 mld dol.) - podali.

Czytaj także: Rewolucja druku 3D rozgrywa się na naszych oczach

Jak powiedział Piotr Łuba z PwC, w ocenie potencjału rynku chodzi nie tylko o wykorzystanie samych urządzeń, ale także analizę danych i przełożenie ich na realne rozwiązania.

Jako przykłady zastosowań bezzałogowych statków powietrznych eksperci PwC wskazali np. nadzór inwestycji budowlanych, ocenę kondycji upraw rolnych, dostawę towarów, reagowanie na zagrożenia, wykorzystanie dronów do filmowych efektów specjalnych, czy wykrywania oszustw ubezpieczeniowych przy szacowaniu szkód.

Inny ekspert PwC, Michał Mazur, tłumaczył, że w rolnictwie możliwa jest np. ocena zdrowia plonów. Tłumaczył, że już stosuje się drony, prowadzące tzw. opryski precyzyjne, czyli takie, gdzie środki ochrony roślin aplikuje się miejscowo, a nie na całe uprawy, jak przy opryskach z samolotu.

Wskazał też, że w Szwajcarii za pośrednictwem dronów realizuje się dostawy przesyłek pocztowych w rejony wysokogórskie, co eliminuje problem ostatniej mili w obszarach trudno dostępnych.

W górnictwie odkrywkowym za pomocą drona można przeprowadzić pomiary kształtu terenu, dokonać oceny środowiskowej i szacunku wydobycia.

W wielu miejscach, takich jak np. prace wysokościowe, wysłanie drona jest bezpieczniejsze niż zaangażowanie do tego człowieka. Poza tym pojazd bezzałogowy oprócz kamery jest nośnikiem zespołu czujników, co pozwala na szerszą analizę usterek, uszkodzeń i emisji.

Mazur przypomniał, że w Polsce PKP Cargo już wykorzystuje drony do ochrony pociągów przed złodziejami. Na budowach obserwacyjne drony mobilizują robotników do przestrzegania przepisów BHP - dodał.

(PAP)

Zobacz też: Mennica Polska z najbardziej zaawansowaną technologicznie monetą na świecie!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze