Informacje

Elżbieta Rafalska, fot. PAP/Marcin Obara
Elżbieta Rafalska, fot. PAP/Marcin Obara

Rodzina 500 plus: ponad 2,3 mln osób złożyło już wnioski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2016, 13:38

    Aktualizacja: 12 maja 2016, 13:39

  • 1
  • Powiększ tekst

Ponad 2,3 mln osób złożyło dotychczas wnioski w programie Rodzina 500 plus - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Program ma zwiększyć dzietność i zredukować ubóstwo najmłodszych, jest też inwestycją w kapitał ludzki - mówiła.

"Realizacji programu +Rodzina 500 plus+ przyświecały trzy podstawowe cele. Pierwszy cel - pronatalistyczny przewiduje, że program wiązać się będzie ze wzrostem liczby urodzeń o 278 tys. - są to szacunki własne ministerstwa w oparciu o prognozę GUS" - powiedziała minister w Sejmie.

Planuje się, jak mówiła, że w perspektywie 10 lat wskaźnik dzietności wzrośnie z 1,29 do 1,6.

Celem programu jest też, jak podkreślała inwestycja w kapitał ludzki. "Ten cel łączy się z ideą budowania konkurencyjnego, wyposażonego w wiedzę i umiejętności społeczeństwa" - powiedziała Rafalska.

Trzeci cel programu 500 plus to, jak mówiła, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych. "Z naszych szacunków wynika, że dzięki wprowadzeniu świadczenia wychowawczego ubóstwo może spaść 3 punkty procentowe, natomiast zagrożenie ubóstwem pośród dzieci i młodzieży do 17 roku życia zmaleje z 23,3 do 11 proc." - dodała.

Zobacz także: **Audyt rządów PO-PSL: Złoty Mercedes za pieniądze podatników, 1800 złotych za godzinę pracy - ujawniono kolejne patologie

Rafalska mówiła, że na 32 kraje UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego 21 płaci powszechne świadczenia, adresowane do wszystkich rodzin. "W Polsce dotychczas takiego świadczenia nie było. Nasze świadczenie od drugiego dziecka ma uniwersalny charakter" - wskazała.

"Mówimy również o pozytywnych skutkach ekonomicznych programu. Eksperci wskazują na pozytywne efekty programu 500 plus w postaci szybszego wzrostu gospodarczego" - przekonywała.

Minister podała, że zgodnie ze stanem na 10 maja wnioski w programie złożyło już 2,3 mln osób, z czego prawie 1,8 mln w formie papierowej w urzędach, a 515 tys. drogą elektroniczną, głownie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z wyliczeń MRPiPS wynika, że uprawnionych jest 2,7 mln rodzin.

"Jeśli chodzi o liczbę rozpatrzonych już przez gminy wniosków, z których wydano już decyzje, to na 10 maja jest to prawie milion decyzji. Oczywiście te dane są płynne, bo ilość wydanych decyzji lawinowo rośnie" - powiedziała.

Dodała, że dotychczas wypłacono ponad 590 mln zł. "Wszystkie zapotrzebowania składane przez gminy dotyczące zabezpieczenia finansowego są na bieżąco realizowane" - zadeklarowała.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

(PAP)

Zobacz: Morawiecki: koalicja PO-PSL zwiększyła dług publiczny o ponad 100 proc.

Powiązane tematy

Komentarze